Google Doodle عمیق ترین عکسی که ناسا از جهان گرفته است را جشن می گیرد

[ad_1]

دهلی نوگوگل روز سه‌شنبه (۱۲ ژوئیه ۲۰۲۲) در حالی که عمیق‌ترین عکس فروسرخ جهان را توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا با Doodle ویژه گرفته شده است، گفت: «یک عکس ارزش هزار دنیا را دارد». آژانس فضایی آمریکا روز سه‌شنبه اولین تصاویر تمام رنگی و با وضوح بالا را از بزرگترین و قدرتمندترین رصدخانه‌ای که تا کنون به فضا پرتاب شده است، منتشر کرد که برای تماشای دورتر از قبل با وضوح بیشتر تا طلوع کیهان طراحی شده است.

اولین عکس‌ها که هفته‌ها طول کشید تا از داده‌های تلسکوپ خام ارائه شوند، توسط ناسا برای نشان دادن قابلیت‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب و پیش‌بینی مأموریت‌های علمی پیش رو انتخاب شدند.

نزدیک به دو دهه از ساخت این تلسکوپ 9 میلیارد دلاری مادون قرمز در 25 دسامبر 2021 به فضا پرتاب شد و یک ماه بعد در فاصله نزدیک به 1 میلیون مایلی از زمین به مقصد خود در مدار خورشیدی رسید. با تنظیم دقیق وب پس از ماه‌ها گذراندن از راه دور برای تنظیم آینه‌ها و کالیبره کردن ابزارهایش، دانشمندان دستور کار انتخابی رقابتی را آغاز خواهند کرد که تکامل کهکشان‌ها، چرخه زندگی ستاره‌ها، جو سیارات فراخورشیدی دوردست و قمرهای بیرونی منظومه شمسی را بررسی می‌کنند.

اولین تصویر که روز دوشنبه توسط بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده پیش‌نمایش شد، اما روز سه‌شنبه با هیاهوی بیشتری به نمایش درآمد، یک عکس «میدان عمیق» از یک خوشه کهکشانی دوردست به نام SMACS 0723 بود که جزئی‌ترین تصویر از کیهان اولیه ثبت‌شده تا به امروز را نشان می‌دهد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب کهکشان های SMACS 0723 را نشان می دهد

تصویر SMACS 0723 زیر یک خوشه کهکشانی 4.6 میلیارد ساله را نشان می‌دهد که جرم ترکیبی آن به عنوان یک “عدسی گرانشی” عمل می‌کند و فضا را منحرف می‌کند تا نوری را که از کهکشان‌های دورتر پشت آن می‌آید را تا حد زیادی بزرگ‌نمایی کند. یکی از کهکشان‌های قدیمی‌تر که در «پس‌زمینه» عکس ظاهر می‌شود – ترکیبی از تصاویر با طول‌موج‌های مختلف نور – به حدود 13.1 میلیارد سال قبل بازمی‌گردد.

با تأکید بر وسعت جهان، هزاران کهکشان که در تصویر SMACS 0723 ظاهر می شوند، در تکه کوچکی از آسمان ظاهر می شوند که تقریباً به اندازه یک دانه شن است که توسط شخصی که روی زمین ایستاده است، در طول بازو نگه داشته شده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب کهکشان های SMACS 0723 را نشان می دهد

ناسا گفت که حداقل یک کهکشان کم نور که در بین هزاران کهکشان در تصویر اندازه گیری شده است، تقریباً 95 درصد به اندازه انفجار بزرگ است، نقطه اشتعال نظری که انبساط جهان شناخته شده را در حدود 13.8 میلیارد سال پیش به حرکت در آورد.

در میان چهار سوژه دیگر وب که روز سه‌شنبه عکس‌های نزدیک خود را دریافت کردند، دو ابر عظیم گاز و غبار بود که توسط انفجارهای ستاره‌ای به فضا منفجر شدند تا انکوباتورهایی را برای ستارگان جدید تشکیل دهند – سحابی کارینا و سحابی حلقه جنوبی که هر کدام هزاران سال نوری از زمین فاصله دارند.

تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب از سحابی کارینا

عکس‌های جدید سحابی کارینا خطوط ابرهای عظیم آن را نشان می‌دهد که قبلاً دیده نشده بود.

سحابی کارینا

تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب از سحابی حلقه جنوبی

تصویر سحابی حلقه جنوبی در زیر نشان می‌دهد که جسم ستاره‌ای در حال مرگ در مرکز آن یک جفت ستاره دوتایی بود که به دور یکدیگر می‌چرخند.

تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب از سحابی حلقه جنوبی

تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب از کوئینتت استفان

این مجموعه همچنین شامل تصاویر تازه ای از یک خوشه کهکشانی دیگر به نام پنج نفره استفان است که برای اولین بار در سال 1877 کشف شد، که شامل چندین کهکشان است که توسط ناسا به عنوان “قفل شده در یک رقص کیهانی از برخوردهای نزدیک مکرر” توصیف شده است.

پنج نفری استفان

جدای از این تصاویر، ناسا اولین تحلیل طیف‌نگاری وب را از سیاره فراخورشیدی به اندازه مشتری در فاصله بیش از 1100 سال نوری ارائه کرد – که نشانه‌های مولکولی نور فیلتر شده عبوری از جو آن، از جمله وجود بخار آب را آشکار کرد. دانشمندان احتمال کشف آب در سطح سیارات فراخورشیدی کوچکتر و صخره‌ای زمین مانند را در آینده افزایش داده‌اند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب 100 برابر حساس تر از تلسکوپ فضایی هابل است

تلسکوپ فضایی جیمز وب، که برای مشاهده سوژه های خود عمدتاً در طیف مادون قرمز ساخته شده است، حدود 100 برابر حساس تر از تلسکوپ فضایی 30 ساله قبلی خود، تلسکوپ فضایی هابل است که عمدتاً در طول موج های نوری و فرابنفش کار می کند. سطح جمع‌آوری نور بسیار بزرگ‌تر آینه اصلی وب – آرایه‌ای از 18 بخش شش ضلعی از فلز بریلیوم با روکش طلا – آن را قادر می‌سازد تا اجرام را در فواصل دورتر مشاهده کند، بنابراین در زمان دورتر از هر تلسکوپ دیگری. اپتیک مادون قرمز آن به وب اجازه می دهد تا طیف وسیع تری از اجرام آسمانی را شناسایی کند و از میان ابرهای غبار و گاز که نور را در طیف مرئی پنهان می کند، ببیند.

هر پنج هدف مقدماتی وب قبلاً برای دانشمندان شناخته شده بود، اما مقامات ناسا گفتند که تصاویر اولیه وب ثابت کرد که همانطور که طراحی شده است، بهتر از حد انتظار عمل می کند، در حالی که به معنای واقعی کلمه سوژه های خود را در یک نور کاملا جدید به تصویر می کشد.

تلسکوپ وب یک همکاری بین المللی است که توسط ناسا با همکاری آژانس های فضایی اروپا و کانادا هدایت می شود.

(با ورودی های آژانس ها. اعتبار تصویر: ناسا)[ad_2]

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما