یک قطعه جدید از پازل از پازل زندگی در مریخ را کشف کنید!

[ad_1]

در رفتن مریخ به عنوان مهمترین امید برای زندگی انسان در کیهان شناخته می شود و به همین دلیل است که جستجوهای زیادی برای شناسایی وجود احتمالی حیات در آن انجام شده است. در یک سند علمی جدید، یک تیم تحقیقاتی به رهبری دانشگاه لوند در سوئد، شهاب سنگ مریخ را از مریخ با استفاده از توموگرافی نوترونی و توموگرافی اشعه ایکس بررسی کردند. مکان ویژه بسیار دور است.

طبق گزارشات فرارو، با ورود فضاپیمای ناسا در 2 فوریه با یک چتر بر روی سطح غبارآلود مریخ، یک برنامه چند ساله برای تلاش و پرتاب فضای قرمز به دور سیاره آغاز شد. این یکی از جدیدترین تحقیقاتی است که توسط دیوید بووی در 9 سال گذشته در مورد وجود حیات در مریخ انجام شده است. با تمام این اتفاقات برای حدود یک سال یا بیشتر، ناسا این نمونه ها را به زمین باز خواهد گرداند، بنابراین باید منتظر ماند و دید. با این حال، این بدان معنا نیست که ما باید سه سال تسلیم شویم، زیرا حتی اکنون نیز نمونه های مریخی در حال آزمایش هستند.

در مطالعه‌ای که اخیراً در مجله Science Advances در 5 می منتشر شد، یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی با استفاده از اسکن پیشرفته یک شهاب‌سنگ با قدمت تقریباً 1.2 میلیارد سال پیدا کردند. جوزفین مارتل، دانشجوی دکترا در دانشگاه لندن، توضیح می‌دهد: «برای پاسخ به این سؤال که آیا زمان در مریخ وجود داشته یا نه، باید سنگ‌هایی را که سطح قرمز سیاره زمان را تشکیل می‌دهند، بررسی کنیم. فضا نگران است.” آب وجود داشت و واکنش بدن چقدر بود.”

شهاب سنگ مریخی

برای پاسخ به این سوال که آیا یک سیستم هیدروترمال قرمز رنگ در این سیاره وجود دارد که برای محیط کلی برای شکل‌دهی حیات مناسب باشد، محققان از نوترون‌ها و توموگرافی اشعه ایکس استفاده کردند. توموگرافی اشعه ایکس روشی رایج برای بررسی یک جسم بدون آسیب رساندن به آن است. جالب است بدانید که ناسا نیز تصمیم گرفته است نمونه هایی از فضاپیمای Perseverance را که قرار است در سال نهم پرتاب شود، به همین روش بررسی کند.

این روش به این دلیل انتخاب شد که نوترون ها به هیدروژن بسیار حساس هستند. یعنی اگر یکی از ظروف حاوی هیدروژن باشد می توان سه بار پتانسیل را بررسی کرد و مشاهده کرد که هیدروژن در شهاب سنگ است. با توجه به این واقعیت که دانشمندان در حال مطالعه مواد از مریخ هستند، هیدروژن (H) همیشه مورد توجه قرار می گیرد، همانطور که نیاز به آبزیان (H2O) که ما می دانیم نیز وجود دارد. نتایج نشان می‌دهد که بخش نسبتاً کوچک نمونه نشان‌دهنده مقاومت در برابر آب است و بنابراین احتمالاً هیچ سیستم گرمایش بزرگی وجود ندارد که اصلاح شده باشد.

محتمل ترین توضیح این است که این واکنش پس از ذوب شدن کلاهک های یخی کوچک روی سطح شهاب سنگ حدود 3 میلیون سال پیش رخ داده است. البته ژوزفین مارتل می‌گوید که این بدان معنا نیست که زندگی در مکان‌های دیگر مریخ وجود نداشته باشد یا در زمان‌های دیگر وجود نداشته باشد. محققان امیدوارند تا زمانی که ناسا اولین نمونه‌ها را در مدت یک سال یا بیشتر از مریخ بازیابی کند، نتایج مطالعه آنها مفید باشد. در واقع، دلایل زیادی برای این باور وجود دارد که فناوری فعلی با نوترون‌ها و توموگرافی اشعه ایکس در توسعه مدل‌های جدید از مریخ مفید است.

جوزف مارتل در پایان می‌گوید: «اگر این فرصت را داشتیم که این نمونه‌ها را در مرکز تحقیقاتی منبع اسپلاسیون اروپا، ESS در لوند مطالعه کنیم، جالب است بدانیم که ما هنوز قوی‌ترین منبع نوترون را در جهان داریم. در هر مورد، شهاب سنگ مریخ اخیرا مورد بررسی قرار گرفته است که نشان می دهد مریخ در دوره هایی که ممکن است مربوط به 1.2 میلیارد سال پیش باشد، حداقل در مناطقی که شهاب سنگ از آنجا آمده است، هیچ مدرکی دال بر وجود حیات گسترده ندارد. اما این زمان خیلی زیاد است و هنوز راز وجود زندگی در زمان های بعد، جذابیت خود را حفظ کرده است.

منبع: scitechdaily

ترجمه: مصطفی گرفی-فرارو

[ad_2]

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما