کشور را با کسری 1000 میلیارد و تورم 3 درصد تحویل دادیم.

[ad_1]

در رفتن سیدابراهیم رییسی در ششمین سخنرانی خود در تلویزیون پس از قوه مجریه در جمع مردم صحبت کرد و گفت: گفتگو با مردم و بودن در کنار مردم برای دولت فرصت بسیار خوبی است، به یاد دارم حتی در دوره ای که من در قوه قضائیه بودم.

وی یادآور می شود: رابطه نفس و نعمت مردم بسیار زیاد است و مسئول را زبان مردم می دانند. گزارش ها به من هم رسید، اما مثل گوش دادن بود. وقتی با مردم صحبت می کنیم، مسائل روشن می شود، بنابراین تاکید می کنم که مسئولان دولتی با مردم در ارتباط هستند.

دولت قبلاً همه مازادهای مربوط به ارز ترجیحی را آزاد کرده بود

وی درباره سیاست دولت در اصلاح و تجهیز نظام کمک رسانی ادامه داد: در روز سوم که دولت کار خود را آغاز کرد، مبلغ در بودجه در اولویت قرار گرفت و دولت قبلاً آن را هزینه کرده بود. مجلس بلافاصله به درخواست ما مبنی بر برات پاسخ نداد. ما هیچ کار مقدماتی برای اجرای قوه قضائیه ارائه نداده ایم و با اذن رهبری سال نهم را پشت سر گذاشتیم و بعد از ماه رمضان کار را شروع کردیم.

استفاده ترجیحی از مقدار نادرست است

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه نرخ ارز ترجیحی در قانون بودجه مانند گذشته وجود نداشت، افزود: ارزش واردات به تولید نمی رود. ادامه این وضعیت فاصله طبقاتی را بیشتر کرده است. حتی کالاهایی که ارجحیت داشتند نیز بین 2 تا 3 درصد قیمت داشتند. یعنی مقدار ترجیحی مشکل را حل نکرد.

وی افزود: قبل از شروع به کار دولت سیزدهم، دولت از افزایش 5 درصدی قیمت کالاهای اساسی خبر داده بود. این مورد قبل از جنگ در اوکراین است. الان شرایط دنیا خاص است. جنگ در اوکراین حتی اعتیادآورتر شده است. شاهد قاچاق کالا به کشورهای همسایه بودیم.

4000 میلیارد تومان کسری بودجه را تحویل کشور داده ایم

وی گفت: اکنون تورم یک مشکل جهانی است. قیمت سوخت در ایران تغییری نکرده و برنامه نداریم اما قیمت سوخت در دنیا چند برابر شده است. کشورمان را با کسری بودجه 1200 میلیارد تومانی و تورم 3 درصد تحویل داده و با رشد پولی مواجه شده ایم. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، تورم کشور افزایش می یابد، بنابراین اصلاح اقتصادی خواهیم داشت که هم قانونی است و هم لازم.

اصلاحات اقتصادی باید در مقابل دولت انجام شود

او گفت: «اصلاحات اقتصادی باید قبل از حداقل شدن هزینه انجام شود. برای ما روشن بود که اصلاحات اقتصادی هزینه دارد، اما هزینه آن امسال کمتر از سال آینده است. اصلاحات اقتصادی با رضایت جامعه و همفکری مسئولان انجام شد. باید صمیمانه از مردم برای حمایت از دولت و شکست دشمن تشکر کنم. دشمن می خواهد مردم را به صحنه بیاورد اما مردم را با دولت دیده ایم.

این مدیر خاطرنشان کرد: سعی کرده ایم هیچ اقدامی انجام ندهیم مثلاً با سیاست پولی مبارزه کنیم و از بانک مرکزی وام نگیریم. بانک ها باید کنترل شوند تا پایه ارز افزایش پیدا نکند. در سه ماه گذشته تورم کاهش یافته است. در واقع دولت هزینه های خود را کنترل کرد و در بازار ثبات ایجاد کرد.

وی افزود: تورم برای اصلاح اقتصادی کار می کند اما تورم پایه پول را افزایش نمی دهد. طولی نمی کشد که اثرات اصلاحات اقتصادی از بین می رود.

اتحادیه های طبقاتی باید با مردم صحبت کنند

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه برای روشنگری مردم روشنگری مردم ضروری است، تاکید کرد: اما لایحه ای را تهیه کرده ایم که اواخر امسال قیمت برخی از نقاط کشور افزایش می یابد تا امسال قیمت کالاها افزایش پیدا نکند. .

اصلاحات اقتصادی برای جبران کسری بودجه اجرا نمی شود

وی در پاسخ به این سوال که آیا اصلاحات اقتصادی راهی برای جبران کسری دولت است، گفت: حساب کنید کسری از طریق کمک های داخلی تامین می شود یا خیر، در سه روز گذشته 2000 میلیارد تومان پرداخت کرده ایم. ماهی 3 تا 5 هزار میلیارد تومان برای دولت هزینه دارد و این جزو قانون است. اصلاحات اقتصادی برای تامین امنیت کشور نیست. آمار مشخص و پاسخگو بود. ما برای مردم شفافیت ایجاد می کنیم.

این کارگردان درباره هزینه مدیریت گفت: هر قیمتی باید معقول باشد. مثلاً مشخص است که لبنیات چقدر باید افزایش قیمت داشته باشد و بیشتر از آن هرگز نباید قیمت ها افزایش یابد. اتحادیه های صنفی و سازمان های حمایت از مصرف کنندگان باید بر قیمت ها نظارت داشته باشند، قیمت ها کاهش یابد و قیمت ها نباید هر ساعت افزایش یابد. قابل قبول نیست کالاهایی که ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با اصلاحات اقتصادی ندارند گران شوند.

تا زمان نهایی شدن وضعیت موجود، پرداخت نقدی به صورت الکترونیکی انجام می شود

وی در تشریح نظام پرداخت کمک های مردمی گفت: این راه اجرای سیاست ریشه کنی فقر مطلق است. برای بهبود این شرایط باید بتوانیم فاصله بین کلاس ها و سیستم جدید کمک رسانی را بهبود بخشیم. ضمن اینکه از نظر تولید و جلوگیری از واردات بر اساس ارزش منابع هدایت می شویم. اصلاحات اقتصادی اولین گام است و ما سرمایه گذاری زیادی در رشد اقتصادی انجام می دهیم.

وی با تاکید بر اینکه این تصمیم به موقع گرفته شده است، گفت: جای نگرانی نیست.

داروهای ترجیحی کسر نمی شود

این کارگردان درباره کمک غذایی و دارویی گفت: قیمت داروی ترجیحی قابل کاهش نیست. تا زمانی که بیمه عملیاتی نشده و سیستم درست باشد، کمک ها ادامه خواهد داشت. قیمت نان تغییر نمی کند تا زمانی که از اجرای طرح آزمایشی در برخی استان ها راضی نباشیم. ما در استان ها گزارش تست خوبی داریم. قیمت نان، دارو و بنزین تغییر نمی کند. در صورت تغییر تصمیم، معرفی و توضیح برای مردم انجام می شود.

در چهار سال، چهار میلیون خانه ساخته خواهد شد

رئیس جمهور درباره برنامه دولت برای کنترل بازار مسکن گفت: کشور سالانه به 3 میلیون مسکن نیاز دارد اما خانه ساخته نشده است. این نشان دهنده عقب ماندگی اوست. اکنون ساخت مسکن هم نیاز کشور است و هم قانون و وعده دولت. چهار سال دیگر چهار میلیون خانه ساخته می شود، کارهای خوبی در این زمینه انجام شده و کار در حال انجام است.

ملک باید به محض تکمیل فعال شود تا خانه های خالی شناسایی شوند.

وی گفت: اگر به مستاجر ظلم شود دولت نمی تواند در اجاره بازار دخالت کند. ما یک طرح سه بعدی داریم که اجاره بها را بیش از 3 درصد افزایش می دهد. قوه قضائیه هم ضمانت اجرایی است.

کشش آب قابل کنترل است

رئیس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: بر مدیریت برق آبی و گاز در دولت تاکید کرده ایم، اگر مدیریت مناسب باشد می توان تنش آب را کنترل کرد. امسال با کمک مردم و اولویت بندی هزینه های داخلی و سپس تولید، برنامه ریزی جامعی برای کاهش هزینه های خود دولت برای افزایش هزینه برق داخلی انجام شد. البته کمبود برق جدی است. ما باید چندین نیروگاه را فعال کنیم، کار برای مستقل شدن صنعت برق در مقیاس بزرگ آغاز شده است. زیرساخت به خوبی کار می کند. ما از کشاورزان می خواهیم که محصولات جداگانه خود را برای همکاری با ما تطبیق دهند.

صادرات نفت در شرایط تحریم وضعیت خوبی دارد

رئیس جمهور در ادامه به تعامل با همسایگان پرداخت و گفت: سیاست تعامل با همسایگان در اولویت قرار دارد که نتیجه آن رشد خوبی مانند تجارت و تراز تجاری مثبت تا 5 درصد اثرات آن است. با 2 کشور قرارداد بسته ایم که 2 1.5 میلیارد خدمات فنی و مهندسی به آنها صادر کنیم که این کشور ترانزیت ما از چین به اروپا را به اشتراک می گذارد. می توان پیوند بین شانگهای و زیرساخت های بریکس را به کشور آورد. در سه ماهه اول امسال 4 درصد رشد تجاری با همسایگان داشتیم. وضعیت صادرات نفت خوب است.

ما مذاکره ای برای تعطیلات نداریم

رئیس جمهور همچنین مسئول سفر سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران گفت: سیاست ما رفع تحریم ها است و این تحریم ها باید زودتر برداشته شود زیرا ظالمانه است. طرف مقابل باید تعهدات خود را پس بگیرد. این راهی است که ما می رویم، راه خنثی کردن تحریم ها را می رویم.

وی افزود: ستاد معاون اول این کار را انجام خواهد داد. قطعنامه علیه ایران در شورای حکام و در میانه مذاکرات حرکت اشتباهی بود. آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرد که هیچ انحرافی در برنامه هسته ای ایران وجود ندارد. در مجموع، در جریان سفر سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، مذاکرات در حال انجام است.

فرهنگ ازدواج باید در جامعه رشد کند

وی برنامه دولت برای اجرای قانون افزایش جامعه را بیان کرد: دستگاه ها وظایف مختلفی دارند. تحصیل نیز در ایالت شکل گرفته است. مسائل فرهنگی نقش مهمی در افزایش جمعیت دارد. فرهنگ ازدواج باید در جامعه رشد کند. همه دستگاه ها موظف به اجرای این قانون هستند ما این قانون را در همه ابعادش اجرا می کنیم.
ما فقط کارگر، کارگر و تاجر هستیم

مدیر این نیرو در بخشی دیگر از این گفتگو در تلویزیون تاکید کرد: من بر پرداخت حق عادلانه تاکید می کنم، از شرایط پرداخت مطلع هستم و در حال رفع ظلم هستم، همین. این کار باید به صورت دستوری انجام شود تا هزینه های دولت افزایش پیدا نکند چون آثاری از آثار متورم وجود دارد. حقوق همه اقشار مورد توجه دولت است. همه باید از عدالت برخوردار باشند و دولت نباید بترسد. راه حل مشکل همه لایه ها توجه دولت است.

ما فقط کارگر، کارگر و تاجر هستیم

مدیر این نیرو در بخشی دیگر از این گفتگو در تلویزیون تاکید کرد: من بر پرداخت حق عادلانه تاکید می کنم، از شرایط پرداخت مطلع هستم و در حال رفع ظلم هستم، همین. این کار باید به صورت دستوری انجام شود تا هزینه های دولت افزایش پیدا نکند چون آثاری از آثار متورم وجود دارد. حقوق همه اقشار مورد توجه دولت است. همه باید از عدالت برخوردار باشند و دولت نباید بترسد. راه حل مشکل همه لایه ها توجه دولت است.

وضعیت فروش نفت مناسب است

وی در خصوص درآمدهای نفتی دولت نیز گفت: یک درصد از این درآمدها به صندوق توسعه ملی، 2/3 درصد فقط توسعه میدان نفتی و 5 درصد در اختیار دولت خواهد بود که در اختیار دولت خواهد بود. تا هزینه های خود را تامین کند.” در حال حاضر وضعیت فروش نفت منطقی است و برای بازیابی نرخ ارز به دنبال صادرات نفتی و غیرنفتی هستیم.

وی ادامه داد: باب سرمایه گذاری در کشور باز است و از 1 تا 20 میلیارد برای سرمایه گذاری موافقت شده است.

دولت از انتقاد رنج نمی برد

وی گفت: «دو دسته از مردم معترض هستند. تعداد خیرینی که بیش از 1/2 میلیون نفر درخواست کمک دریافت نکرده اند این است که تعداد قابل توجهی از آنها پرداخت شده و تعداد آنها در دست بررسی است.

وی افزود: آنها هم می گویند حمایت هایشان قطع شده و اعتراض می کنند. تعداد معترض مورد توجه ایشان قرار گرفته و مساعدت به ایشان اختصاص یافته است. در نوبت بعدی باید وضعیت روشن شود. مسئولان باید شب و روز تلاش کنند تا وضعیت روشن شود.

وی گفت: دولت از انتقاد رنج نمی برد. ما دولت صادقی هستیم و به خاطر خودمان از این پیشنهاد انتقاد می کنیم.

[ad_2]

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما