نقش خواب در پاکسازی مغزمحققان در زمینه علوم اعصاب اخیراً نشان داده اند که عادت به خواب رفتن روش خوبی برای پاکسازی مغز است.

به گزارش ایسنا، محققان استرالیایی در مطالعه اخیر خود به بررسی بیماری های عصبی مانند اسکلروز جانبی که به ALS نیز معروف است، پرداختند.

هیچ درمان شناخته‌شده‌ای برای اسکلروزیس اسکلروز جانبی آمیوتروفیک جانبی وجود ندارد و محققان به دنبال تعیین این هستند که آیا اختلال در سیستم گلیسمی که مواد اضافی را از مغز خارج می‌کند، ممکن است با شروع بیماری مرتبط باشد یا خیر.

اسکلروز یک بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک جانبی (ALS) یا یک بیماری دژنراتیو است که باعث آسیب دژنراتیو و غیر قابل برگشت به سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و سیستم عصبی محیطی می شود.

به گفته محققان، بدن ما به زنجیره‌های بالایی از پروتئین‌ها متکی است که هر کدام از اسیدهای آمینه ساخته شده‌اند که برای انجام عملکردهای خاصی مانند ایجاد آنتی‌بادی برای مبارزه با عفونت، حمایت از سلول‌ها یا انتقال مولکول‌ها طراحی شده‌اند.

وقتی همه چیز به درستی پیش نمی رود، بدن می تواند پروتئین های بافت نامناسبی را انباشته کند. این یک سیستم گلیمفاتیک است که مواد اضافی را از مغز خارج می کند و باعث می شود بیشتر بخوابد.

محققان آزمایش‌هایی را روی موش‌های مبتلا به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک انجام دادند و به موش‌ها غذا دادند که حاوی آنتی‌بیوتیک‌هایی بود که پروتئین‌های انسانی را خنثی می‌کرد که به طور طبیعی اتفاق می‌افتد.

اما زمانی که موش‌ها بدون آنتی‌بیوتیک تغذیه شدند و پروتئین‌های انسانی اصلاح شد، موش‌ها شروع به نشان دادن علائم اسکلروز کلاسیک، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک جانبی و اختلالات مغزی آتروفیک کردند.

محققان بعداً از MRI ​​برای بررسی مغز موش‌ها استفاده کردند و دریافتند که موش‌هایی که حاوی پروتئین‌های انسانی نیستند نسبت به موش‌هایی که از نظر ژنتیکی اصلاح نشده بودند در پاکسازی گلیمفاتیک مؤثرتر بودند.

سایر عوامل موثر در تصفیه گلایفوسیت به گفته محققان به شرح زیر است:

مصرف اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی های دریایی یافت می شود.

مصرف متوسط ​​الکل (دوزهای الکل معکوس شده)

ورزش کنید و بخوابید

مجموعه‌ای از تحقیقات روی موش‌ها که نشان دهنده آپنه خواب است، می‌تواند پاکسازی مغز را افزایش دهد.

دیوید رایت، نویسنده این مطالعه، گفت: دلایل این امر هنوز به طور کامل شناخته نشده است، اما احتمالاً به اثرات گرانش، فشرده سازی و گرانش مربوط می شود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم