نسل سوم وب چیست و اینترنت چگونه کار می کند؟در رفتن وب در فناوری بسیار محبوب است. اما در مورد وب چطور؟ چرا مهم است؟ و چرا فناوران بزرگ قصد ورود به این حوزه را دارند؟

فرارو از دویچه وله نقل قول کرده است. طرفداران وب می گویند که این فناوری اینترنت را متحول می کند و به جای پلتفرم های بزرگ مانند فیس بوک یا گوگل، مرحله جدید و غیرمتمرکز وب را آغاز می کند که از طریق آن افراد عادی مدیریت می شوند.

با وجود این، توجه به این مفهوم در سال گذشته توسط غول های تکنولوژی تصمیم گرفته شده است. به گفته مالک اینستاگرام و فیسبوک، در آخرین ماه ماه گذشته تعدادی از اپلیکیشن های لوگوی تجاری نرم افزار Web3 به ثبت رسید.

Spatify (یک سرویس موسیقی که می تواند تقریباً هر نوع موسیقی را از هر شنونده ای ایجاد کند) به یک متخصص وب نیاز دارد. مایکروسافت از استارت آپ های مبتنی بر وب نیز پشتیبانی می کند.

وب چیست؟

نسل سوم اینترنت بیشتر روی همه چیز متمرکز است و هدفش کنترل کاربران بیشتر است. کارشناسان می گویند زمانی که وب به صورت فضایی کاوش می شد، چرخه ها توسط افراد واقعی انجام می شد که وب سایت های خود را ایجاد می کردند. این سایت‌ها فقط خواندنی بودند، بنابراین داده‌های سایت مجاز است. این وب ۱ یا اینترنت نسل اول بود. شرکت های بزرگ فناوری مانند فیس بوک و گوگل نسخه های جدیدی از وب را ایجاد کرده اند. پلتفرم‌های پلتفرم‌های قابل کلیک، درگیرکننده و تعاملی، مانند پلتفرم‌هایی که امروزه می‌شناسیم، با آنچه «وب» یا «اینترنت نسل دوم» می‌نامیم شکل می‌گیرند.

اکنون ما با وب در تعامل هستیم و اطلاعات حیاتی در مورد سرعت داده ها به صورت آنلاین ایجاد می کنیم. شرکت ها از این اطلاعات به طور هدفمند برای ایجاد پلتفرم های جدید و تولید تبلیغات استفاده می کنند. آنها همچنین همان داده ها را به اشخاص ثالث می فروشند. کارشناسان می گویند که این شرایط محیطی باعث ایجاد عدم استقلال در نیروی کار می شود یا اینکه در هر یک از مکان هایی که داده ها در آن جا منتقل می شود، استقلال وجود ندارد.

اصطلاح “در سال” توسط گاوین وود، یکی از بنیانگذاران اتریوم ابداع شد، اما تنها سال گذشته، زمانی که در انجمن های توییتر و Discord (برنامه دیسکورد برای چت و گفتگو) بحث شد.

این حمله آنلاین لحظه جدیدی را برای تمرکز بر سرمایه گذاری آغاز کرده است. A16z یک سرمایه گذار پیشرو در فیس بوک است که قول می دهد 1 میلیارد برای سرمایه گذاری های اولیه جمع آوری کند.

بخش‌ها می‌گویند این استخر پول مانند یک رویای بزرگ است که به حقیقت پیوسته است. منتقدان می گویند این شرکت ها در حال تغییر ماهیت وب و حذف استقلال خاصی در آن هستند.

من تجارت را دوست ندارم

اطلاعات در شبکه جهانی وب در جیب های مجازی دیجیتال ذخیره می شود نه در مراکز. افراد از این جیب ها برای استفاده از برنامه های وب استفاده می کنند که بر روی فناوری بلاک چین پیاده سازی می شوند. هنگامی که یک کارمند می خواهد ارتباط خود را با برنامه ای قطع کند، به سادگی آن را از سیستم حذف کرده، کیف پول را جدا کرده و داده ها را به خودش بازگرداند. توسعه دهندگان وب همچنین نیازی به سرمایه گذاری هنگفت در برنامه های طراحی که به حفظ استقلال کمک می کند، ندارند.

این توسعه دهندگان با شبکه های اجتماعی کار می کنند که بر اساس مهارت ها و علایق هدایت می شوند. این وضعیت به عنوان بسط این ایده آغاز شده است. سپس توسعه دهنده به انجمن های Twitter و Discord می پیوندد. توسعه دهندگان و همکاران یک مدل اولیه برای ایجاد گروه ها را تشکیل می دهند. پس از تکمیل اولین نمونه، آنها برای بررسی به جامعه بازگردانده می شوند. این تمرکززدایی مکرر وب باعث می شود برنامه هایی که آن را تولید می کنند اغلب ناهموار و استفاده از آن دشوار باشد. این وضعیت پیچیده تلقی می شود و بسیاری از تازه واردان از خود حذف می شوند. به همین دلیل است که Big Tech، با استخرها و روندهای خود، امیدوار است که پلتفرم های وب به زودی وارد شوند.

درس هایی از کد ارزش های دیجیتال

کد فضایی که در سال‌های اخیر متمرکزتر و کاربرپسندتر شده است، دوره‌ای از شباهت را پشت سر گذاشته است.

ارزش زیرساخت دیجیتال بر اساس برنامه های کاربردی وب است. کارشناسان می گویند که در آینده از آن برای پرداخت هزینه سازندگان، پرداخت هزینه های مجازی و خرید ویژگی های جدید بازی استفاده خواهد شد.

خرید کدهای دیجیتال در ابتدا دشوار بوده است. کاربران مجبور شدند برای ایجاد کیف پول های رمزگذاری شده کدهای خود را بنویسند. برخی این کار را به خوبی انجام دادند در حالی که برخی دیگر از کلیدهای کیف پول خود سوء استفاده کردند و در نهایت قربانی شدند.

در گذشته، توسعه‌دهندگان مداخله کرده‌اند و برنامه‌های کاربرپسندی را برای خرید، ذخیره‌سازی و رمزگذاری معاملات ایجاد کرده‌اند، مانند Coinbase و Binance.

شاید شیرین‌ترین نکته این باشد که Big Tech در آستانه آن است: نسخه‌هایی از وب که تمرکز کمتری نسبت به آنچه امروز می‌بینیم دارند، اما کاربران ترجیح می‌دهند آنچه را که توسعه‌دهندگان وب به تنهایی ارائه دهند. اگر فناوری بزرگ بازاری را ارائه دهد، هنوز فرصتی برای یک وب جدید برای تبدیل شدن به یک چشم انداز غیرمتمرکز وجود دارد. فناوری بزرگ می تواند در دراز مدت مفید باشد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم