مرواری در زندگی و شعر واسطه اخوان مهدیدر رفتن اخوان مهدی یکی از سومین شاعر معاصر ایران است که نام مستعارش شعر است. او در مشهد به دنیا آمد. او همچنین بین شعر معاصر تمایز قائل است به این معنا که هم در سبک کلاسیک و هم در سبک نیمه‌سبک در سبک‌های مختلف شعر سروده شده‌اند و می‌توانند ترکیبی زیبا بین این دو ایجاد کنند. اخوان نیز مظهر شعر حماسی است.

شعر زاییده غرایز انسان است که شعور نبوی به شمار می رود. در این راستا نگاهی گذرا به زندگی، شعر و آثار اخوان المهدی(عج) می اندازم، به این امید که بتوانیم در آشنایی و معرفی مشاهیر و بزرگان فرهنگ و ادب آن زمان شریک باشیم. کشور.

زندگی و زمان

سومین برادر مهدی در روز دهم اسفند ماه سال نهم هجری قمری در شهر مشهد متولد می شود. علی مادر و پدر مریم که سال ها پیش از روستای «فهرج» مشهد به مشهد نقل مکان کرده بودند، عطر داشتند و از گیاهان دارویی استفاده می کردند. مهدی از یک چشم نابینا به دنیا آمد و با کمک داروی پدر و نذر و نیاز مادر به حرم امام رضا (ع) پس از مدتی سلامتی و باز شدن هر دو چشم با خود گفت. اخوان تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مشهد به پایان رساند و در رشته هنرهای صنعتی فارغ التحصیل شد. او در سال نهم مشهد را ترک کرد و تا پایان عمر سرمایه دار شد.

اخوان بعدها در مطبوعات و همچنین در شرکت برنامه های سینما و رادیو فعالیت کرد. او بیننده دوره ای برنامه های ادبی بود و فیلم های مستند را در گلستان دوبلین شروع کرد. پس از کودتا سالی چند بار دستگیر و زندانی شد. اما پس از مدت کوتاهی می توانید از زندان آزاد شوید. در سال نهم با سومین برادر آمویش، اخوان ایرانی ازدواج کرد. از حوادث تلخ سومین رحلت اخوان المهدی در این سال مرگ تا دو فرزند. دختر تنگسل چهار روز پس از تولد در 4 سالگی دار فانی را وداع گفت و دختر اولش لاله در سن 5 سالگی و در 5 سالگی در رودخانه کرج غرق شد.

اخوان ثالث پس از این ماجرا و در سالهای پس از انقلاب و بیشتر از همه در خلوت منزوی شد. تنها فعالیت عمده اخوان در آن سالها سفر به آلمان بود که مصادف با سال آخر زندگی بود. او به همراه همسرش و محمدرضا شفیعی کدکنی که به خانه فرهنگ آلمان دعوت شده بود به فرانسه، دانمارک، سوئد، نروژ و انگلیس سفر کرد. سومین اخوان مهدی در چهارمین روز از شهر سحر در تهران و بیمرستان مهر و موم شد.

برادر برادر شاعر

مهدی از همان دوران کودکی به شعر و ادبیات نیز علاقه داشت و گویا ذوق و ذوق شعر را از مادرش به ارث برده است. او کار خود را از کودکی آغاز کرد و به موسیقی اصیل ایرانی نیز علاقه داشت و علاقه اش به شعر مشهود است. اخوان سوم در اشعار م. امید درباره این تخلص به خود لقب خداب داد: «در مشهد و در سال‌های جوانی با شعر و شاعری آشنا شدم، به عنوان رئیس انجمن ادبی به نام نصرت منشی باشی دعوت شدم. هر وقت شعر می خوانم می پرسم اسم مستعارت چیست؟ با توجه به این امر، داشتن تخلص بر هر شاعری واجب بود و چون تخلص نداشت، نام منشی امید را برای تخلص خود برگزید.»

اخوان ابتدا به سبک اشعار خراسانی، مثنوی و غزلی شهرت یافت و با انتشار اولین مجموعه اشعار خود به نام «ارغون» در سال قدرت و تجلی آن در شعر کلاسیک فارسی. آشنایی با نیما یوشیج نقطه عطف زندگی اخوان بود تا اینکه این مکان مسیر شعری خود را تغییر داد و با ورود اشعار جدید، نیمی از آن آمد و توانست در این سبک جدید تازه و مستقل شود. اخوان اشعار خود را به زبانی بسیار ساده و در قالب اشعار جدید، سرودها و مفاهیم انسانی بیان می کرد. در سال دوم اخوان دومین مجموعه شعر خود را به نام «زمستان» منتشر کرد که شاهکار شعری است. در این مجموعه نیمه راه و نیمه راه آشکار شده است.

اخوان در «زمستان» نیز با سبک شعر کلاسیک فارسی به ویژه شعر خراسانی آشناست. اشعار اخوان پیشینه اجتماعی دارد و بازتابی از زندگی مردم عصر است. اشعار نیز دارای ملودی های حماسی است که با صلابت و جدیت شعر خراسانی و در عین حال در حمل نیمی از تصنیف های نو آمیخته شده است. هنر اصیل اخوان آمیزه ای از سبک شعر قدیم و جدید بود که او را در این سبک استاد کرد که بسیار تأثیرگذار بود. اشعار اخوان در قرن بیستم و بیستم نقطه عطفی در زندگی فکری و اجتماعی آن زمان بود.

یادگارهای اخوان المهدی

از معروف ترین آثار اخوان می توان به مجموعه شعر «ارغون»، «زمستان»، «آخرین شاهنامه»، «از این اوستا»، «منظومه شکار»، «پاییز درزندان»، «عاشقان هاها و کبود» اشاره کرد. ، “بهترین امید”، “شعرهای برگزیده”، “کمی پاییز در زندان”، “جهنم اما سرد”، “زندگی می گوید، اما باید زندگی کنی”، . اخوان آثار پژوهشی متعددی نیز دارد که از آن جمله می توان به «تناقض و تضاد آهنگسازان»، «ابداعات و ابداعات نیما یوشیج» و «عطا و ملاقات با نیما یوشیج» اشاره کرد.

نظرات مردم شهرستان ادب در مورد اخوان المهدی

نادر نادرپور درباره ویژگی های اشعار اخوان می گوید:
شعر یکی از سرچشمه های شعر فاخر امروزی است و تأثیر آن بر نسل خود و نسل بعد مهم است. اخوان میراث شعر و نیم تئوری را با یکدیگر هماهنگ کرد و نمونه هایی خلق کرد که بدون گوستان جایگزین سنت های بدیع شده است.»

سیمین بهبهانی درباره اخوان سوم اینچئون می گوید:
اخوان یک شاعر سیاسی است، هر چند که تمایل دارد کم و بیش از سیاست مطلع باشد یا آن را به صراحت بیان کند. شعر و اتفاقات سیاسی مستمری که در کشور می گذرد مثمر ثمر می شود.»

رضا براهنی درباره اخوان می گوید:
اخوان به عنوان یکی از معدود شاعران عصر مهم غرق در جهل بود. در واقع هنر و معنا دادن به همه عناصر ناسازگار و حتی جدا و غیر قابل درک است. دادن این مفهوم به عناصر نامفهوم، پراکنده و تحریف شده در واقع مشخصه های تعیین کننده جهان بینی واقعی اخوان است.»

در پایان مطلب یکی از اشعار زیبا و عاشقانه اخوان مهدی به نام پنجره تقدیم شما عزیزان می شود:

ما، چون دو پنجره جلوی ماست
همه می گویند آگاه باشید
هر روز سلام، سوال و خنده
هر روز یک روز آینده است
عمر آینه بهشت ​​است اما … آه
بیشتر از شب و روز، کوتاه است
الان قلبم شکسته و خسته.
زیرا در یکی از پنجره ها بسته بندی شده است
نه مهر و نه ماه جادو نکردند
لعنت به سفری که همه چیز را انجام داد و انجام داد


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم