مرواری درباره زندگی و شعر سیمین بهبهانی نیمی از غزل معاصردر رفتن سیمین بهبهانی یکی از تاثیرگذارترین و خلاق ترین شاعران معاصر است که غزلیات او به قدری شهرت دارد که برخی از آنها عنوان نیمی از غزلیات را برای این شاعر شاعر معاصر برگزیده اند، به این معنا که سیمین می تواند انقلابی را در جهان به وجود آورد. شعر غزل معاصر با غزل کلاسیک فرق می کند. سیمین بهبهانی نیز شاعری اجتماعی است که در کنار ترانه های عاشقانه اش به مسائل زندگی روزمره اش نیز توجه ویژه ای دارد. در همین راستا نگاهی کوتاه به زندگی، شعر و آثار سیمین بهبهانی دارم.

شاعر زندگی

سیمین خانم خلیلی که همه آنها را به نام خانواده بهبهانی می شناسد، در روزهای 20 و 8 ماه گذشته و در تابستان تهران تهران به دنیا آمد. پدرش عباس خلیلی شاعر، نویسنده و سردبیر بود. او علاوه بر سرودن اشعار فارسی و عربی، اشعار بسیاری از شاهنامه فردوسی را نیز به عربی ترجمه کرد. خانم فخرالعظما دختر مرتضیقلی ارغون معروف به سلطان ارجمند به زبان های عربی و فرانسه تسلط کامل داشت و از شاعران زن موفق زمان خود به شمار می رفت. وی یکی از اعضای موسس حزب دمکرات ایران بود و در آموزشگاه زبان فرانسه نیز زبان فرانسه را تدریس می کرد.

سیمین در خانواده ای خوشبخت و اهل ادب به دنیا آمد. تحصیلات خود را در مدرسه «ناموس» و در مدرسه «حسنت» تهران به پایان رساند. او را به مدت سه سال برای تحصیل به آکادمی مامایی فرستادند، اما دو سال بعد به دلیل اختلاف از آکادمی اخراج شد. سیمین در سال نهم در دانشکده حقوق پذیرفته شد و در این رشته تحصیل کرد. سپس در سال سوم به استخدام و آموزش و پرورش و در حد شش سال به تدریس مشغول شد. سیمین در سال نهم به عضویت شورای شعر و موسیقی درآمد و به همراه بزرگان هوشنگ ابتهاج، نادر نادرپور، فریدون مشیری و بیژن جلالی فعالیت خود را آغاز کردند.

سیمین در سال نهم با حسن بهبهانی ازدواج کرد و پس از این ازدواج همسرش را به عنوان خانواده نامید. حاصل ازدواج دو پسر به نام های حسین و علی و یک دختر به نام امید است. سیمین در پنج سالگی از همسرش جدا شد و بعداً با منوچهر کوشیار که در دانشگاه همکلاسی بود ازدواج کرد. سیمین بهبهانی در بیست و هشت و هشتاد و شش ماهگی و در هشت سالگی در پنج سالگی دار فانی را وداع گفت.

شعر

سیمین در دوران نوجوانی با تشویق مادرش شروع به شعر گفتن کرد. در دوران تحصیل با پروین اعتصاب کرد و ملاقات خانوادگی داشت که باعث شد بیشتر به شعر توجه کند. سیمین اولین شعر خود را در بهار پنجمین سال بهار منتشر کرد. اولین مجموعه شعر سیمین با عنوان «سه تار شکسته» در سال ششم منتشر شد و پس از آن دو دفتر شعر دیگر با عناوین «جای پا» و «چلچراغ» منتشر کرد. سیمین هم ترانه ای در این آهنگ خواند و آهنگ های زیادی هم برای این آهنگ ساخت. خوانندگان معروف نیز غزلیات و ترانه های همایون شجریان را دوست دارند.

میثون با بیان اینکه سیمین بهبهانی بیشتر با غزل آشنایی دارد، گفت: غزلیاتی که بسیار متفاوت است و در بیت ها کمتر شنیده می شود با عنصر تخیل خوانده می شود و این یکی از دلایل برجسته شدن غزل است. او توانست غزل سنتی را با مفاهیم و مضامین معاصر طراحی مدرن ترکیب کند و غزل معاصر را به اوج شعر برساند. سیمین شاعری اجتماعی هم بود، تا جایی که می توانست بسیاری از مسائل اجتماعی را در شعرهایش به یاد بیاورد.

موضوعات نیز عشق به وطن، جنگ، فقر و برابری حقوق زنان است. او در هفتم شهریور جایزه یانوش را از انجمن قلم مجارستان دریافت کرد. سیمین همچنین کتابی با عنوان «با مادرم»، زندگی نامه و خاطرات خود را از کودکی تا زمان مرگ مادرش نوشت. بیان صادقانه و فداکار سیمین در این کتاب، خواننده را با حوادث زندگی و خالی نبودن خواندن از لذت همراه می کند.

آثار سیمین بهبانی

سه سیم شکسته (2)، جایپا (3)، چالچراغ (3)، مرمر (3)، رستاخیز (3)، سرعت خطی و آتش (3)، دشت ارجان (3)، اشعار گازیدا (2) ، درباره هنر و ادبیات (1)، آن مرد، مرد با او (2)، لباس کاغذی (2)، کلی و نامه و عشق (3)، شاعران امروز فرانسه (2)، با دلم چه خریدم؟ (3)، دریچه ای از آزادی (2)، با مادر، زندگی، نامه (2)، شعر روزگار ما (3)، مجموعه اشعار سیمین بهبهانی (2).

در پایان این مطلب یکی از زیباترین و دوست داشتنی ترین غزلیات سیمین بهبهانی، غزلسرای ایران، تقدیم شما کاربران عزیز می شود:

تولد همه شما مبارک
من این فرصت را داشتم که بدون تردید صحبت کنم
با اینکه من یک زنجیر پر از گاو بودم
او خوشحال شد و من دستگیر شدم
با اینکه تو خونه لامپ داشتم
خاطرات و شمع های شب روشن شد
صبح پنجره را روشن می کردم و می خندیدم
می خواستم لب هایش را ببوسم
وقت آن است که خورشید را در آینه بسوزانیم
من و روی در آینه بودیم
حیف و حیف که امروز چیزی فروخته نمی شود
چشم سیاهی که یک روز خریدم
با اینکه امروز خوشحالم ولی دارم مینویسم
یاد روزی افتادم که عاشق بودم


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم