فرمول جدید خودرو به نفع مردم است

[ad_1]

خبرنگار تسنیم: رئیس شورای رقابت از فرمول جدید این شورا برای تعیین سرنوشت دفاع کرد و گفت: مطمئن هستیم از این سیاست به نفع ما استفاده خواهد شد. اشتباهی که به راحتی می تواند ادعای شما را رد کند، شکست خوردن است.

از تمام ارتفاع فرمول ماشین جدید دفاع کنید

رضا شیوا:

* (با اشاره به این موضوع این سوال مطرح می شود که چرا در چند ماه اخیر که بازار خودرو در وضعیت نابسامانی قرار داشته این لایحه تصویب نشده است؟). در این قسمت تصمیم داریم همان فرمول گذشته را اجرا کنیم و نرخ تورم را افزایش دهیم.

* لازم به ذکر است از بهمن 98 تا اردیبهشت 99 هیچ ارزیابی در مورد قیمت خودرو در کارخانه صورت نگرفت و زمان ورود مجدد شورای رقابت به حوزه انتخابیه مشاهده شد. اما تونستیم قیمت ماشین رو از اردیبهشت 99 بگیریم تا بتونیم از پسش بربیایم.

* تولیدکنندگان در شرایط انحصاری تا زمانی که در نهایت حقوق مصرف کننده به خطر نیفتد، سوء استفاده نکنند.

* (با تاکید بر اینکه مطمئن هستیم قوانین تعاملی شورا به نفع مالکان خودرو است): در این آیین نامه قیمت های منصفانه ای تعیین کرده ایم. البته برای رفع انحصار در بازار خودرو باید در مسیر رقابتی حرکت کرد و برای تحقق این امر وزارت صنعت و سازمان باید اقدامات لازم را انجام دهد. ناگفته نماند وضعیت فعلی بازار خودرو رقابت بر سر دفتر شورا نیست، بلکه باید توسط یک ناظر رصد شود.

*در حال حاضر علاوه بر خودروهای ایران و خودروسازان سایپا، تولیدکنندگان دیگری نیز وارد بازار می شوند که با افزایش تولید آنها می توانیم حداقل برای تعدادی از خودروها در آینده بازار رقابتی ایجاد کنیم.

* (به ویژه ضمانت اجرای پیش نویس جدید شورای رقابت): در فرمول جدید یک ضریب «لندا» نامیده می شود که عرضه به بازار است. علاوه بر لایحه جدید، تولیدکننده باید هدف افزایش 50 درصدی تولید در زنجیره تامین را نیز در نظر بگیرد. بنابراین اگر خودروساز با افزایش ضریب عرضه نیز عرضه را افزایش دهد، امکان افزایش قیمت را ایجاد می کند. البته اگر خودروساز برای افزایش تولید و عرضه اقدامی نکند، نسبت قیمت را نیز کاهش می دهد.

* بر خلاف فرمول قبلی که همچنان برای تعداد خودروهای اقتصادی در حال اجراست، تصمیم به افزایش تولید برای افزایش ارزش خودرو گرفته ایم. البته باید بگوییم که در فرمول جدید افزایش چشمگیر قیمت خودرو در گذشته بر اساس تورم که معمولا هر سه ماه یکبار محاسبه می شود، نیستیم، تولید و رشد عرضه است.

* (توضیح اینکه حتی ممکن است با فرمول جدید قیمت ها کمتر از نرخ تورم افزایش یابد): متاسفانه برخی از بخش های فرمول به دقت بررسی نشده است. دلیلی وجود ندارد که افزایش قیمت در این فرمول حتی بیشتر از فرمول قبلی باشد. در بسیاری از موارد حتی قیمت های متورم نیز متورم می شوند.

*شورای رقابت با هدف افزایش ۲۵ درصدی قیمت خودرو در سه ماه اخیر، نماگر تورم را حذف کرد تا افزایش قیمت متناسب با تورم نباشد و مشمول تولید و عرضه شود.

* ما در حال انجام وظیفه قانونی خود هستیم و در صورت نیاز به تغییر پیش نویس؛ شورا باید خودش تصمیم بگیرد. ما باید موضوع را در شورای مناظره و خود اعضا مطرح کنیم، اما به هر حال تصمیم شورا کاملا قانونی است و معتقدیم اشتباه است و بحث آزادسازی مطرح نیست.

[ad_2]

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما