ضرغامی: من مسئول حفاظت از آرامگاه کوروش هستموزیر فرهنگ، میراث، گردشگری و صنعت گفت: من نگفتم دوست دارم در حوالی پاسارگاد چاهی داشته باشم، قبلا این چاه ها برداشته شده است، من آرامگاه کوروش هستم.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سید عزت الله ضرغامی روز سه شنبه 13 خردادماه در یازدهمین جلسه هیات وزیران وزارت امور خارجه، سازمان های دولتی داشتم از پاسارگاد میگفتم که متاسفانه تحریف شد و گفت کاش میتونستم برم پاسارگاد! وقتی به این نامه نزدیک شدم. قبل از اینکه به این چاه ها برسیم، باید مقیاس بهره برداری را مدیریت کرد. موتورهای گاسویلی چاه های قدیمی هستند و برنامه این بود که وزارت نیرو این موتورها را برقی کرده و اجرا کند تا مشکلی در منطقه ایجاد نشود. من نگهبانی از آرامگاه کوروش را بر عهده دارم.

این سه حوزه باعث ارتقای میراث فرهنگی، گردشگری و صنعت خواهند شد.

ضرغامی افزود: وزارت میراث، فرهنگ، گردشگری و صنعت سه مجموعه مهم دارد. برخی معتقدند که این سه حوزه با هم ارتباط نزدیکی ندارند. با نگاهی تیزبین فلسفی و نگاه تیزبین به جاذبه های دایره، می توان دریافت که آنها خویشاوندی زیادی دارند و قادر به همزیستی هستند.

وی ادامه داد: آشنایی با میراث فرهنگی ما برای وحدت ایرانیان ضروری است و بخشی از هویت فرهنگی ماست. اعتقاد بر این است که میراث فرهنگی قابلیت انسجام و وحدت ملی را دارد. بر خلاف دو قطب کاذبی که بعد از انقلاب رایج شد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنعت گفت: برای توحید و توحید کارهای زیادی انجام داده ایم بنابراین باید با معرفت با میراث فرهنگی برخورد کنیم. اگر موزه‌ها به درستی معرفی شوند، ارزش دارند و به عنوان یک اصل تحول روی این موضوع کار می‌کنیم.

وی به وجود دو موزه خصوصی و دولتی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که با اعضای مجلس داریم این است که متاسفانه اختلافات بین آنها کهنه و تاریخی نیست.

ضرغامی در ادامه به موضوع آثار تاریخی اشاره کرد و گفت: در حوزه بناهای تاریخی خوشبختانه بعد از انقلاب کار نظام در حفظ آثار درخشانتر است. در حدی که امکان حفظ مقدسات وجود داشته باشد. اما برخی از اعضای مجلس نمایندگان از حفظ مقدسات ناراحت هستند.

وزیر فرهنگ، میراث، گردشگری و صنعت با تاکید بر اینکه در حوزه تعمیرات کار خوبی انجام داده ایم، تصریح کرد: بودجه وزارت توسعه 3 درصد افزایش یافته است. ما موظفیم میراث فرهنگی را حفظ و معرفی کنیم و میراث فرهنگی صحیح را برای شفاف سازی داریم.

ما بهترین اجزای دنیا را از نظر مزایا و قابلیت ها داریم.

ضرغامی ادامه داد: در صنایع دستی و صنایع دستی ظرفیت را افزایش داده ایم. ما بهترین اجزای دنیا را از نظر مزایا و قابلیت ها داریم. برخی افراد به دلیل برداشت های غلط از تفکر، اهمیتی برای دور شدن از ظرفیت های گردشی تاریخی ندارند، در حالی که یکی از مزیت های اصلی جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی ماست.

وی همچنین در تشریح صنعت صنایع دستی گفت: صنایع دستی ما در دنیا حرف اول را می زند. مربوط به ایران است. البته در صنعت بسته بندی مشکلاتی وجود دارد که در نظر داریم به آنها رسیدگی کنیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنعت افزود: ما در عرصه میراث تاریخی و فرهنگی در جهان پیشتاز هستیم. گردش طبیعی و اکوتوریسم فوق العاده است. در آخرین دیداری که با رئیس جمهوری تاجیکستان داشتم، آنها فقط در مورد گردشگری صحبت کردند. آقای رئیسی این را نشان از اهمیت این حوزه دانست. بنابراین باید حداقل الزامات در این زمینه فراهم شود.

ضرغامی یادآور شد: کوهپیمایی ساحلی و اقیانوسی فوق العاده است. یکی از بحث های این ناوبری این است که باید از سوخت استفاده کرد. کار مهمی که در این زمینه انجام شده، تخصیص سوخت به قایق های تفریحی که برای رفع این مشکل ضروری است، جا دارد از آقای اوجی تشکر کنم.

ضرغامی با عنوان: شر بزرگی که ما در حق نظام کردیم، مدیریت فاسدی بود که مثل بخت و اقبال از کار افتاده و موانع بیشتری ایجاد کرده است.

امیدواریم با کمک دولت بتوانیم تحول ایجاد کنیم

ضرغامی ادامه داد: صنعت صنعتی نقطه قوت ما است، 5 هزار صنعت فعال صنعتی داریم که تنها 3 هزار مورد آن در خدمت بیمه است. بیمه حداقل خواسته این هنرمندانی است که زحمت می کشند، این مشکل باید حل شود. هزاران نفر دیگر به صورت غیر رسمی فعالیت می کنند. ما باید مشکل این فعالان را که بیش از یک میلیون نفر هستند حل کنیم.

وزیر میراث فرهنگی تاکید کرد: امیدواریم با توجه دولت بتوانیم تحولاتی ایجاد کنیم و از صنعت استفاده کنیم. تنها کاری که می توانیم انجام دهیم این است که از آن استفاده نکنیم. نمایندگان مجلس نمایندگان تمام تلاش خود را برای کسب اطلاعات در حوزه های وزارت تخصصی انجام داده اند.

وی خاطرنشان کرد: برای انکشاف صنایع دستی و فرش و احیا و نگهداری اماکن تاریخی و فرهنگی صندوق داریم که باعث شده بخش خصوصی با وزارت دارایی و همچنین برای مردم فعالیت کند.

دولت هفدهم یک اتاق فکر آزاد است و دارای دیدگاه ملی است

ضرغامی بر لزوم توجه به گردشگری تاکید کرد و گفت: اما این مجلس با دولت سابقه دارد. در همین حال انتظارات در این زمینه بالا رفته و با توجه به محدود بودن زمان و افزایش نیازهای مردم، کار مجلس نمایندگان برای انجام وظایفش با مشکل مواجه شده است.

وزیر فرهنگ، میراث، گردشگری و صنعت خطاب به معاونان وزارت کشور و قوه مجریه گفت: تلاش کنید نسبت به خود دستگاه متعهد باشید. بعد از وزیر شدن باید دستگاه را خوب بشناسید. یک دستگاه باید به همه دستیاران خود در رابطه با شما پاسخ دهد.

ضرغامی تصریح کرد: در بازدیدهای معلمان می بینم که چقدر از یک نماینده مجلس انتظار دارند. معاونین امور پارلمانی مجلس نمایندگان را برای حل مشکلات تقویت کنند.

وزیر فرهنگ، میراث، گردشگری و صنعت تصریح کرد: این نکته بسیار مثبتی است و واقعاً با دولت های گذشته متفاوت است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم