سرفصل های جدید از شکل سیاره مشتری را کشف کنیددر رفتن یک تیم بین المللی از ستاره شناسان کشف کرده اند که پوشش گازی مشتری به طور مساوی توزیع نشده است، به این معنی که سرنوشت داخلی آن بزرگتر از فلزات خارجی است. این مقدار قابل توجه فلز ثابت می کند که سیارات کوچک نقش اصلی را در شکل دادن به این سیاره تا حد سنگریزه ایفا می کنند.

طبق گزارشات فرارو، زمانی که فضاپیمای جونو ناسا در سال هشتم به سیاره مشتری رسید و مطالعات خود را بر روی این سیاره آغاز کرد، برای اولین بار، دانشمندان توانستند نگاه دقیق تری به این سیاره داشته باشند. علاوه بر هلال احمر، مشتری مملو از طوفان هایی است که از نظر ظاهری و نمادین تقریباً مشابه ون گوگ هستند. در عین حال، پوشش سیاره زیر لایه ظریف قابل مشاهده آن مشخص نیست و ما تنها کسانی هستیم که از فضاپیمای ناسا استفاده می کنیم که می توانیم اطلاعاتی در مورد ساختار داخلی آن به دست آوریم.

یک تیم بین المللی از ستاره شناسان، به رهبری یامیلا میگل (SRON / رصدخانه لیدن)، اخیراً کشف کردند که پوشش گازی مشتری، همانطور که قبلاً تصور می شد، به طور مساوی مخلوط نشده است. در واقع، مشاهده شده است که بیشتر فلزات – قوی ترین عناصر هیدروژن و هلیوم – به سمت مرکز سیاره منقبض می شوند. این تیم توزیع فلزات را مطالعه خواهد کرد، زیرا اطلاعاتی در مورد چگونگی شکل دادن به شکل مشتری ارائه می دهد. بررسی این موارد نشان می دهد که فلزات در قسمت های داخلی بیشتر از قسمت های بیرونی سیاره بیرونی است.

میگوئل توضیح می‌دهد: کره‌های گازی مانند مشتری معمولاً دارای دو مکانیسم هستند که می‌توانند فلزات را در تشکیل خود جذب کنند که یکی از آنها به دلیل تجمع ذرات کوچک و دیگری به دلیل تجمع سیارات کوچک است. ما می دانیم که وقتی یک سیاره به اندازه کافی بزرگ می شود تا شکل بگیرد، شروع به بازی در خارج می کند. آواز خواندن فلزات در داخل مشتری که تا به حال دیدن آنها غیرممکن است بنابراین، سناریویی که در آن مشتری توانسته است با ایجاد سنگ از شر آن خلاص شود.»

با توجه به اینکه سرنوشت مشتری داخلی دارای عناصر جدی تری نسبت به سرنوشت خارجی است، به این معنی است که فراوانی این عناصر باید از طریق سیارات ریز به مشتری رسیده باشد نه سنگ ها، زیرا حجم این فلزات بسیار محسوس است و در 5 تا 6. درصد کل جرایم مشتری. نتایج این تحقیق در مجله ژوئن منتشر شد ستاره شناسی & فیزیک نجومی منتشر شده است.

منبع: scitechdaily

ترجمه: مصطفی جرفی – فرارو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم