روایت جدید از وین آیا توافق به زودی اعلام می شود؟

[ad_1]

در رفتن در حالی که مذاکرات در حال انجام است و هنوز اخبار نهایی از این مذاکرات منتشر نشده است، برخی خبرنگاران می گویند متن توافق نهایی آماده شده و به زودی امضا خواهد شد.

رضا زندی خبرنگار حوزه انرژی سابق در توئیتی نوشت: خبر قطعی مبنی بر امضای توافق هسته ای تا یک ساعت آینده در وین دریافت کردم، نفت ایران در شرایط طلایی به بازار بازگشت.

رضا عباسی از اصحاب رسانه فعال نیز گفت: توافقات انجام شده در وین ضروری است و در صورت نتیجه مثبت، نتایج نشست خبری گروسی، گروسی و 5 + 1 به صورت رسمی به عنوان یک توافق رسمی اعلام خواهد شد.

شب گذشته اعلام شد که مدیرکل این آژانس روز شنبه برای گفت و گو با مقامات ایرانی به تهران سفر می کند.

اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات امروز در توییتی تاکید کرد: این ماراتن طولانی و خسته کننده بود. تقریباً تمام شده است.”

این در حالی است که مکاتبات ایرنا با دولت به نقل از یک منبع نزدیک به مذاکرات نوشت: هنوز برخی مسائل باقی مانده است.»

تاکنون هیچ یک از مقامات رسمی ایران در مورد این ادعاها اظهار نظر نکرده اند.

در همین حال، در کنفرانس خبری قبلی، شایعاتی مبنی بر مذاکره ترکیه با اولیانوف، نماینده روسیه منتشر شد.

لورا روزن، خبرنگار شبکه مانیتورینگ، این پیام را از طریق توییتر در مورد غیبت اولیانوف در مذاکرات منتشر کرد و نوشت: وی امیدوار است در مذاکرات با شرکای آمریکایی و اروپایی با ایران زمینه مشترکی پیدا کند. این باید انجام شود.»

اما خبرگزاری ایرنا به نقل از یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده روسیه این خبر را تکذیب کرد.

وزارت امور خارجه

اظهارات سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره توافق در وین به زودی خبرهای خوب تا زمانی که همه مسائل مهم حل نشود، هیچکس نمی تواند بگوید توافق حاصل شده است. جستجوی اضافی مورد نیاز است. اکنون تمام مراحل کلیدی در نهایت متمرکز شده اند.”

گزارش آژانس

در همین حال، خبرگزاری فرانسه، به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بر اساس ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران، به توافق «حداکثری» دست یافته است.

بر اساس این گزارش، تخمین زده می‌شود که ایران ۵ و نیم کیلوگرم اورانیوم هگزافلوراید (UF6) خود را در نیمه اول فوریه (تقریباً ۳ روز پیش) تحویل خواهد داد. این در حالی است که ایران در ماه نوامبر تنها 2.5 کیلوگرم از این ماده را ذخیره کرده بود.

بر اساس توافقی که در سال هشتم برجام موسوم به برجام انجام شد، ایران می‌توانست به حداکثر 5 کیلوگرم از این ماده مورد استفاده در غنی‌سازی اورانیوم برسد.

[ad_2]

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما