دلار و سقف هر سال به دلار قیمت گذاری می شود


در رفتن در حالی که بازار در انتظار احیای مجدد است، کارشناسان اقتصادی معتقدند با امضای توافق هسته دلار در نهایت به قیمت 5000 تومان می رسد اما به هر حال اگر مذاکرات به نتیجه نرسد. با توجه به افزایش انتظارات و گام اول، دلار می تواند دوباره تا 5000 تومان بالا رود.

به گزارش فرارو، وحید شقاقی، کارشناس اقتصادی شهری، نرخ ارز در سالجاری را پیش بینی می کند. در رفتن وی گفت: با توجه به افزایش درآمدها و وضعیت اقتصادی که بهبود خواهد یافت، دلار بین 3 تا 5 هزار تومان در نوسان خواهد بود، اما اگر به هر ترتیب نتیجه ای حاصل نشد، دلار 5 هزار تومان وارد کانال می شود.

وی افزود: اما این نکته را باید از یک سو با توجه به افزایش قیمت نفت به دلیل جنگ در اوکراین و افزایش قیمت فلزات به دلیل بهبود وضعیت کرون در این کشور در نظر گرفت. دنیا از طرفی اگر برجام وسط رود باشد این دو عامل هم روی آن تاثیر می گذارد و قیمت به حدود 3000 تومان می رسد.

آیا ارزش دلار به شدت کاهش می یابد؟
عباس آرگون، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران به زودی با شما صحبت کنید و مطالب خوب را ادامه دهید درباره پیش‌بینی بازار فعلی در سال جاری: در موج اول، اگر برجام به نتیجه برسد، صد دلیل برای تلاش روانی و انتظار و دلایل دیگر برای در دسترس بودن منابع ارزشمند وجود دارد، اما ایران در کشورهای دیگر منتظر است. نرخ ارز محاسبه خواهد شد.

وی افزود: اما نکته مهم این است که این تلاش باید حداقل 5 درصد و حداکثر 3 درصد باشد وگرنه احتمالا قیمت دلار از 3000 تومان بیشتر نمی شد اما باید توجه داشت که نمی توان پیش بینی دقیقی در این زمینه داشت. قیمت ها در بازار با مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می شود.

آرگون گفت: هر تلاش دیگری برای افزایش نرخ ارز برای صادرات کشور ممکن است شوک وارد کند، بنابراین در هر مدت کوتاهی نرخ ارز کاهشی خواهد بود اما این تلاش چشم نواز نیست. در آینده نزدیک، نرخ ارز بین محدودیت های فعلی در نوسان خواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران افزود: شاهد تلاطم جدیدی در بازار نبودیم.

آرگون ادامه داد: اما ثانیاً اگر برجام به هیچ وجه به نتیجه نرسد، با توجه به افزایش نقدینگی و تورم در کشور و همچنین نرخ تورمی که در اقتصاد کشور وجود دارد، ارزش دلار افزایش می یابد. هر چه پول نقد بیشتر به جامعه پمپاژ شود، نرخ تورم بیشتر و در نتیجه نرخ تورم نسبت به تورم کمتر می شود.

وی خاطرنشان کرد: دولت باید همچنان برای کاهش نرخ ارز فشار بیاورد، قیمت بهار ثابت است و دلار با افزایش چند برابری مطابقت دارد، بنابراین باید نرخ ارز در بازار تعیین شود. بر اساس مکانیسم عرضه و تقاضا

آرگون با اشاره به اینکه نرخ ارز به طور طبیعی باید در جهت خود قیمت حرکت کند، خاطرنشان کرد: سرکوب قیمت، قیمت ها را کنترل کرد، زیرا حتی اگر سرکوب شدیدتر بود، بار دیگر با فشار زیادی مواجه می شدیم که باعث می شد ما را به دنبال داشته باشد. جهت تکثیر.

این کارشناس اقتصادی موضوع را اینگونه توصیف کرد: این موضوع برای هیچ موضوعی در اقتصاد کشور مناسب نیست و عواقب آن بسیار غیرقابل جبران است و همچنین اتفاقی که در سال نهم و همچنین در ابتدای دهه به وقوع پیوسته است. باید از اتفاقات گذشته درس بگیریم و اجازه دهیم قیمت دلار در بستر بازار و مکانیسم عرضه و تقاضا مشخص شود تا با تلاطم شدید مواجه نشویم.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم