جنجال بر سر فعالان حقوق بشر

[ad_1]

اختلاف مجلس و دولت بر سر ارتقای حقوق کسبه مطرح شده است. در چارچوب تطبیق قانون روز دوشنبه دولت در رابطه با قوانین مجلس نمایندگان، دولت یک هفته به دولت مهلت داده است تا درصد حقوق اجتماعی نمایندگان را در رابطه با اصلاح خود لایحه افزایش دهد. تطبیق مجلس نمایندگان حق ابطال پیش نویس قانون را ندارد.

پیش از این ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون شبکه های اجتماعی از لغو مصوبه دولت برای افزایش حقوق کسبه به «النا» خبر داده بود. وی همچنین با بیان دیدگاه‌های خود در خصوص اجرای لایحه قانون دولت در رابطه با افزایش حقوق معارضان، اظهار داشت: مستندات هفته گذشته به طور ویژه در خصوص تصویب مصوبات دولت در خصوص انحلال حقوق معارضان معاندان کمیسیون تامین اجتماعی از اجرای مصوبات مجلس نمایندگان خبر داد. وی همچنین تاکید کرد که این پیش نویس قانون برای بازنگری مطابق قانون اساسی به دولت ارسال خواهد شد.

و روز گذشته در گفت و گو با «ایلنا» به ویژه نظر مجلس نمایندگان درباره اجرای طرح های لایحه مغایر با لایحه قانون دولت و قانون تامین اجتماعی و نسخ این لایحه. ماده 2 قانون تامین اجتماعی کتباً به دولت ابلاغ می شود و دولت فرصت دارد یک هفته پس از دریافت نامه نسبت به اصلاح لایحه خود اقدام کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال عدم پذیرش این نظر از سوی دولت، گفت: دولت یک هفته پس از طومار فرصت دارد نسبت به مخالفت خود اقدام کند و در صورتی که لایحه را اصلاح نکند یا این نظر را نپذیرد. پس از آن مجلس طبق قانون این گزینه را دارد.” که دولت حقوق شبه نظامی افراد تجاری را لغو کند. رئیس کمیسیون اجتماعی همچنین گفت: پس از اصلاح این لایحه، مابه التفاوت دولت و کسبه در چند ماه اخیر پرداخت می شود. همچنین رئیس کمیسیون اجتماعی، دوشنبه عصر قربانعلی مهری، هیئت رئیسه جهت بررسی و اجرای مصوبات دولت با قوانین مجلس، در جلسه فوق العاده دولت، نیت دولت را اعلام کرد. برای افزایش حقوق مددکاران اجتماعی اتخاذ و قصد قانونی اعلام و لغو شد.

مهری همچنین گفت: دولت پس از وصول مقاصد، یک هفته فرصت دارد نسبت به اصلاح لایحه خود اقدام کند و در غیر این صورت در این صورت یا عدم وصول سند، نظر دولت نهایی و نظر دولت اعلام خواهد شد و بعد از آن دولت متاثر خواهد شد. به غیر از مجتبی توانگر، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، همچنین اعلام شد که اجرای مصوبات، مصوبات دولت در خصوص ارتقای حقوق کسبه مغایر با قانون تشخیص داده شده است. و برای اصلاح به دولت ارجاع داد.

دولت پاسخ می دهد

با تمام این اوصاف، روز گذشته شورای اطلاع رسانی کشور اعلام کرد که دولت تنها از طریق سخنرانی های رسمی و مکاتبات عمومی به مردم اطلاع می دهد که تامین اجتماعی این سازمان در رابطه با افزایش پیشنهادی تعداد افراد خوداشتغال “مایه تاسف” است. معاون اول رئیس جمهور گفت: به این موضوع پرداخت. شورای اطلاع رسانی کشور همچنین با بیان اینکه با حضور نمایندگان در جلسه با قانونگذاران ذیربط و سازمان های ذیربط، مقدمات ارتقای معیشت و حمایت از قدرت خرید جامعه کسب و کار بیان شد، در راستای افزایش عرضه منظم اعلام شد. از مددکاران اجتماعی، ممکن است با مواد قانونی، با تشکیل جلسات کارشناسی و بررسی این تناقضات احتمالی در قانون اساسی مغایرت هایی وجود داشته باشد.

در پی پاسخ دولت به مجلس، بویژه ابطال لایحه دولت، هیئت مذکور برای بررسی و اجرای قوانین دولت بر اساس قانون، طبق «قانون اجرایی» و «قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران» آمده است. ایران» و اسناد اجرایی مربوطه برای حسن انجام وظایف محوله دو اصل اساسی در قانون اساسی ذکر شده است. کمیسیون نظریات خود را مطابق با قانون و سیره سوابق خود به ویژه در طرح های دولت مجلس نمایندگان اعلام می کند و در صورتی که با دعوت رئیس مجلس به این نتیجه برسد که این لایحه با قانون مغایرت دارد. مطابق با درخواست رئیس جمهور برای اصلاح و بازنگری باشد لذا هیأت تطبیق جایگاهی در هیأت وزیران برای ابطال مصوبات ندارد و لذا استنادات یکی از اعضای محترم مجلس در این خصوص مورد توجه قرار نگرفته است.

اختلاف مجلس و دولت بر سر وضعیت اقتصادی کشور، طی چند روز گذشته در بسیاری از شهرهای کشور در اعتراض به افزایش حقوق خود، تظاهراتی در پی داشته است. روز گذشته سید جواد حسینیه نماینده مردم سنگر در جلسه شفاهی مجلس نمایندگان اظهار داشت: این افزایش حقوق است.

دولت ایالتی روز یکشنبه 2 ژوئن دیدگاه خود را در مورد افزایش مستمر سطح امنیت اجتماعی سایر سازمان ها بیان کرد و حقوق کارآفرینان را 3 درصد افزایش داد. این تصمیم در همان روز با اعتراض جامعه تجاری از یک طرف و طرف دیگر از سوی مجلس نمایندگان گرفته شد. در پایان مقرر شد مصوبه مجلس نمایندگان با مصوبه دولت برای بررسی موضوع و اعلام نتیجه عملی شود. در حال حاضر بر اساس بیانیه این هیئت بین مجلس و دولت تقسیم شده است.

[ad_2]

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

تماس با ما