تورم در اقتصاد ایرانلطفعلی عاقلی * قیمت شنبلیله در اوایل سال به شدت افزایش یافت و به کیلویی 9 تومان رسید. در عین حال، قیمت مواد غذایی در حال افزایش است. دولت به طور رسمی قیمت مرغ اساسی، بذر طیور، روغن و لبنیات را از اردیبهشت ماه افزایش داد.

دولت در محاسبه سرپرستان خانوار افزایش قیمت 3 تا 4 تومانی را با احتساب کمک دریافتی ارزیابی کرده است. علاوه بر اعلام رسمی دولت مبنی بر افزایش قیمت نان، نانوایی ها عملا با قیمت های جدید به فروش می پردازند. این افزایش مکرر قیمت ها منجر به افزایش تورم شده است.

یکی از دلایل اصلاح قیمت ها، قاچاق کالاهای اساسی از خارج از کشور است، اما افزایش قیمت ها به بهانه قاچاق منطقی توجیه نشده است. در واقع با افزایش قیمت ها، دولت حداقل مقدار کمی از درآمد مالیاتی را اضافه کرده است. با افزایش قیمت، دولت سطوح جدیدی را ایجاد می کند و سپس وارد بازار می شود و سعی می کند به سطح قبلی اما در سطح بالاتر بازگردد و چرخ ریسندگی برای قیمت ها کار می کند.

در مورد شوک اقتصادی، درمان ها و افزایش هزینه مواد مغذی اساسی بسته به نتیجه سیاست ممکن است اثر معکوس داشته باشد. این امر پیش بینی تورم را تشدید می کند و علی رغم نیاز به جبران موقت، در نهایت به تشدید فقر و نابرابری می انجامد.

تعدیل تورمی و انتظارات تورمی در صورتی موفقیت آمیز خواهد بود که شاهد کاهش شدید قیمت ها باشیم و این کار باید انجام شود. در شرایطی که بتوانیم حداقل دستمزد کارگران را تعیین کنیم، هزینه های دستمزد و دستمزد چند برابر می شود و کاهش احتمالی هزینه به دلیل پیوست هزینه های شخصی وجود ندارد. در این شرایط صحبت از حرکت به سمت یک تورم بیهوده است. در حالی که منطق افزایش قیمت باید مبتنی بر افزایش ارزش باشد، در این صورت غرامت واقعی در دست کارگران است.

وی با کنار گذاشتن شرایط بیرونی به تحلیل شرایط داخلی اقتصاد ایران پرداخت. تا زمانی که مذاکرات خروج ملموس و مثبت نباشد، التهاب در بازارهای طلا و نقره، مسکن، خودرو، سهام و دارایی‌های اساسی ادامه خواهد داشت و قیمت‌ها افزایش می‌یابد. البته کوچکترین میزان موفقیت در این مذاکره در شرایط منعکس خواهد شد.

در نهایت باید توجه داشت که افزایش تورم به صورت نظری و منحنی فیلیپس باید با کاهش نرخ بیکاری همراه باشد. آمار اشتغال فصلی و بیکاری فصل بهار امسال که از مرکز آمار ایران منتشر می شود، نشان می دهد که آیا سیاست آزادسازی قیمت ها از این منظر موفق بوده است یا خیر.

امید است آثار تعدیل نامطلوب قیمت برای خانوارهای ایرانی کمتر از اثر مطلوب دولت باشد.

*عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت معلم

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channelGuide to buying household appliancesدانشگاهdigital currency tutorial