تاثیر تورم حذف 2 تومانی بر بازار مسکن


در رفتن بر اساس گزارش مرکز آمار، در دو دهه پایانی قرن چهاردهم، قیمت مسکن در تهران برابر با 5 درصد بود، در حالی که شاخص قیمت کالاها و خدمات 0.2 درصد و دستمزدها 2 درصد افزایش یافت. یعنی در دو دهه اخیر قیمت واقعی مسکن در تهران 1.2 برابر شده و قدرت خرید مسکن 3 درصد کاهش یافته است.

به گزارش فرارو، متوسط ​​قیمت آپارتمان های مسکونی در شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل 3 درصد افزایش داشت که نسبت به مدت مشابه سال قبل 3 درصد و در اسفندماه 5 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشت. تعداد آپارتمان های مسکونی در شهر تهران 1.3 واحد در سال بوده که با افت 2 درصدی به 2 واحد در سال رسیده است.

بر همین اساس شکاف قیمت مسکن و قدرت خرید مردم به حدی عمیق شده که تامین مسکن غیرممکن شده است. بعد از تهران و کلان شهرها، نه تنها بی خانمانی در شهرهای کوچک و متوسط ​​غیرممکن شد، بلکه حتی هزینه اجاره خانه نیز از مقرون به صرفه بودن عموم خارج شد. هیچ کار قانونی وجود ندارد (به ویژه برای اقشار محروم، فارغ التحصیلان دانشگاه، جوانان و زنان) و اگر کار باشد، توان تامین سرپناهی برای زندگی را ندارند.

آیا خانه با افزایش قیمت مواجه است؟
مهدی سلطان محمدی کارشناس بازار مسکن در به زودی با شما صحبت کنید و مطالب خوب را ادامه دهید وی در خصوص تاثیر طرح جدید کمک های دولتی بر بازار مسکن گفت: تصور این است که اجرای این طرح تورمی است، خیر، این یک نوع سیاست بازتوزیع است، قبل از اینکه کمک به واردکننده داده شود. اما دولت اکنون این کمک را مستقیماً به مصرف کننده پرداخت می کند.

وی افزود: توزیع 2 تومان مشکلات زیادی را در زمینه فساد و مفاسد ایجاد شده ایجاد کرده است که از جمله آنها می توان به این مشکلات اشاره کرد، به صورت مستقیم بین مردم توزیع شود تا جریان نقدی جدید تولید نشود و فقط دریافت کنندگان پول نقد شوند. تغییر ایجاد می شود.

سلطان محمدی گفت: اما این بدان معنا نیست که با تورم دیگری مواجه نشویم، در سه سال گذشته ایران میانگین تورم سالانه 3 درصدی را تجربه کرده است در حالی که در سه سال اخیر این تورم 3 درصد افزایش داشته است، بنابراین اخیراً دولت سیاست های فعلی خود را در حوزه اقتصادی دنبال می کند و با تورم مواجه هستیم.

این کارشناس به بازار مسکن اضافه کرد: البته اجرای این طرح تاثیر قابل توجهی در بازار مسکن ندارد، هرچند ممکن است بر برخی از متغیرها اثر بخشی داشته باشد.وجود کشور، خرید قیمت خانه و همچنین اجاره بها در حال افزایش است.

وی ادامه داد: اما با توجه به اینکه قیمت صد مسکن در چند سال اخیر بسیار افزایش یافته و در عین حال قدرت خرید مردم افزایش یافته است، رکود در بازار مسکن همچنان ادامه خواهد داشت. نرخ رشد مسکن در سال گذشته کمتر از نرخ رشد تورم بوده است، در این رابطه نرخ تورم در سال گذشته حدود 3 درصد بوده است، اما بخش مسکن 3 درصد محاسبه شده است، بنابراین این سناریویی که در سال جاری نیز تکرار خواهد شد، اما این اتفاق قابل پیش بینی است که بازار مسکن با شرایط دیگری مواجه خواهد شد.

سلطان محمدی خاطرنشان کرد: به همین دلیل طی این سال ها قیمت مسکن چندین برابر شده است، چرا که این افزایش در ده سال گذشته بی سابقه بوده است و به گفته وی این روند تا دو سال آینده ادامه خواهد داشت اما اصولا قیمت مسکن از نظر تورم خوداشتغالی میان مدت و بلندمدت خواهد بود و قیمت خانه تا چند سال رشد می کند موجود در اقتصاد به حساب می آید.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم