این سیاره پر از جواهرات مایع است!

[ad_1]

در رفتنیک سیاره شعله ور، یک کهکشان، در فاصله 3 سال نوری از ما قرار دارد که فلزات بسیار پرجرم و ماسه های قلوه سنگ را تبخیر کرده است. این دقیق ترین تحلیلی است که تحلیلگران تاکنون انجام داده اند.

طبق گزارشات فرارو، توماس میکال ایوانز، مؤسسه نجوم پلانک آلمان، می‌گوید: با وجود کشف هزاران سیاره، ماهیت مشاهدات چالش براگات، ما فقط می‌توانیم این بخش کوچک از جو را مطالعه کنیم. ما اکنون در حال تلاش برای گرفتن تصاویر فوری جدا شده از مناطق خاصی فراتر از سیارات هستیم تا بتوانیم آنها را به عنوان سیستم های بعدی بررسی کنیم.”

سیاره آبخیز یکی از معروف ترین سیاراتی است که امروزه مشاهده می شود. سیاره ای که برای اولین بار در سال هفتم کشف شد WASP-121b نام دارد. این غول غول پیکر تقریباً 7.5 است و حجم آن به اندازه مشتری است. WASP-121b اولین سیاره ای است که در آب در استراتوسفر یافت می شود. بعید است که در این سیاره مسکن وجود داشته باشد. هوای مداری بسیار گرم است و دمای آن بین ۲ تا ۳ درجه سانتیگراد (۲ تا ۳ درجه سانتیگراد یا ۲ تا ۳ درجه فارنهایت) خواهد بود.

این سیاره پر از جواهرات و مایعات است!

با توجه به اندازه و نزدیکی این سیاره به ستاره میزبان، WASP-121b در مدار سیارات و انتشار گاز در مدارهای کمتر از 3 روز با خود ستارگان میزبان. از حدود 3 سیاره ای که تا به امروز تایید شده اند، بیش از 3 سیاره مربوط به این دسته هستند. با این حال، WASP-121b به عنوان نمونه ای از اولین ابرنواختر نامگذاری شده است. نزدیکی WASP-121b به ستاره میزبان و حرکت جزء محیط باعث می شود که به یک طرف سیاره که همیشه میزبان ستاره است پخش شود، در روشنایی روز سوزان دائمی می شود و طرف دیگر. در تاریکی دائمی می شود کاشفان قبلی این سیاره را با بخارات فلزات سنگین در جهت آن در طول روز کشف کرده بودند.

تلاش برای کاهش جهت این سیاره در شب دشوار است، زیرا این قسمت از مرز برابر با تاریکی روز است. برای به دست آوردن اطلاعات دقیق، به خصوص در این سیاره، مایکل ایوانز و تیموش از مدار کامل WASP-121b برای رصد تلسکوپ فضایی هابل استفاده کردند و سپس داده های روز و شب را با هم ادغام کردند. این بازرسی به آنها اجازه داد تا برای اولین بار سیاره ای با چرخه آب عالی را مشاهده و بازسازی کنند. یک چرخه آب در پوسته زمین وجود دارد. آب زیره در حالت چرخش به صورت بخار، مایع و جامد (یخ) است. در WASP-121b، حتی در شب آب جامد و مایع بسیار داغ است. در طول روز، زمانی که دما از 2 کلوین بالاتر می رود، آزاد شدن انرژی از مولکول های آب باعث می شود که آنها قرمز مایل به قهوه ای شوند. در این حالت حتی می توان دما را به هیدروژن و اکسیژن تجزیه کرد.

جهت این سیاره در شب بسیار تاریک تر از جهت روز است. با وجود اینکه زمین بسیار گرم است، دمای آن حدود 2 درجه سانتیگراد است. این اختلاف دمای شدید بین نیم دایره ها باعث ایجاد اختلاف فشار ثابت و در نتیجه بادهای شدید غربی می شود که در سراسر سیاره پخش شده و آب و مولکول ها را به خودی خود پراکنده کرده و حمل می کنند. تانسو دیلن، ستاره شناس دانشگاه MIT، می گوید: «این ابرها بسیار سریع حرکت می کنند و می توانند رعد و برق را برای حدود یک ساعت به دور سیاره بچرخانند. هنگامی که بادها در شب به سمت سیاره می وزند، دما به قدری سرد است که آب قبل از اینکه بتوان دوباره در جهت روز حرکت داد تبخیر می شود.

این سیاره پر از جواهرات و مایعات است!

این آب‌ها در ابرها متراکم نمی‌شوند، بلکه در دمای پایین به دلیل تشکیل ابرهای فلزی که قبلاً در فضاپیمای WASP-121b شناسایی شده‌اند، متراکم می‌شوند. این فلزات عبارتند از وانادیم، آهن، کروم، کلسیم، سدیم، منیزیم و نیکل. فلزات آلومینیوم و تیتانیوم ممکن است متراکم شده و به فضای WASP 181b منتقل شده باشند، جایی که ما نتوانستیم آنها را شناسایی کنیم. در آنجا، آلومینیوم ممکن است با اکسیژن ترکیب شود و کوراندوم معدنی (اکسید کریستالی آلومینیوم) را تشکیل دهد. در روی زمین، به دلیل اختراع یاقوت سرخ، این فلزات به ندرت با فلزات دیگر مانند وانادیوم، آهن، کروم یا تیتانیوم مخلوط می شوند. این بدان معنی است که امکان حمل جواهرات گران قیمت در WASP-181b وجود دارد. اگرچه می توان جواهرات گران قیمتی روی نپتون و اورانوس داشت. به هر حال، حداقل من اول از همه توضیح ندادم. با این حال، WASP-181b نشان می دهد که طیف گسترده ای از تنوع شگفت انگیز وجود دارد.

این تیم قبلاً زمانی را برای بررسی بیشتر در مورد WASP-181b از تلسکوپ فضایی جیمز وب اختصاص داده است که در حال به روز رسانی است. آنها امیدوارند که مونوکسید کربن در این سیاره پیدا کنند تا شکل این سیارات مشخص شود. مایکل ایوانز می‌گوید: «این اولین باری است که می‌توانیم یک مولکول حاوی کربن را در این سیاره اندازه‌گیری کنیم. مقدار کربن و اکسیژن موجود در جو همان چیزی است که این سیارات نشان می دهند.

منبع: Sciencealert

[ad_2]

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما