اولویت های اقتصادی کشور، برای بهبود وضعیت چه باید کرد؟


در رفتن کارشناسان اقتصادی بر این باورند که دولت برای هدفمندسازی صحیح اجرای کمک‌های اساسی باید اقدامات پیشگیرانه از جمله اصلاح بانک‌ها، مدیریت دوره انتظار، اعطای معافیت مالیاتی به واحدهای تولیدی برای ارتقای بهره‌وری، بهبود فضا، کسب‌وکار و سایر موارد را انجام دهد. و با اصلاح ساختار بودجه می توان نوع تورم را کنترل کرد در غیر این صورت تورم افزایش می یابد که کل بازار را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گزارش فرارو، وحید شقاقی، کارشناس اقتصاد شهری با تاکید بر اینکه حذف ارز تومانی یک ضرورت در اقتصاد ملی ایران است، گفت: در این راستا حذف ارز تومانی یک ضرورت است. در رفتن وی با بیان اینکه با توجه به وضعیت اقتصاد جهانی، معکوس شدن قاچاق و افزایش قیمت مواد غذایی در دنیا، دولت اقدام به بررسی اقتصادی جراحی و حذف درمان ترجیحی کرده است، گفت: مایجتاج افراد ضروری هستند.

وی افزود: اقتصاد ایران در چهار سال گذشته تورم بسیار بالایی را تجربه کرده است، به طوری که تورم بلندمدت در ایران 5 درصد بوده است، اما میانگین تورم در سه سال اخیر بین 3 تا 5 درصد افزایش یافته است. تضمین حداقل تورم. سطح معیشت مردم استرس زا ایجاد کرده است، بنابراین در این شرایط دولت باید همچنان به ارائه کوپن برای پرداخت کوپن برای تکمیل اهداف خانوار و جامعه ادامه دهد. زیرا سامانه الکترونیک کالابر نیاز به اطلاعات بانکی دقیق دارد.

دولت برنامه اقتصادی خاصی ندارد

مسعود کارشناس مسائل اقتصادی است به زودی با شما صحبت کنید و مطالب خوب را ادامه دهید وی با اشاره به اینکه دولت اولویت های اقتصادی خود را مشخص نکرده است، گفت: چیزی که الان می گوییم اولویت اقتصادی فعلی دولت است یعنی باید قانع شویم تا کارها را انجام دهیم، اما در در لحظه ای که اعلام می کنیم بله، اما بعداً باید برای این منظور مشخص شود، اما اگر اعلام شود که چنین اقداماتی به سازندگی اقتصاد ختم می شود، باید توضیح داده شود که منظور از سازندگی اقتصاد چیست؟ از آنجایی که این کلمه یا مفهوم در هیچ یک از کتاب های اقتصادی معنایی ندارد، بسیار گنگ و مبهم است.

وی آفرود: بنابراین می خواهیم کل موضوع را مطرح کنیم، رسیدگی می کنیم، کارها حل نمی شود، در این زمینه محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهور اعلام کرد که بعد از انقلاب باید نیروهای سیاسی و وحدت آفرین حرکت کنند. به سوی انقلاب اقتصادی، مطالب را باید به تفصیل و با جزییات بیان کرد، اما به ادعای دولت بدون سرفصل، زیرا اگر قرار بود به طور مفصل منتشر شود، رسانه ها، کارشناسان و مردم از این برنامه ها متاثر می شدند. موضوع مورد بحث و نقد است و ممکن است دولت با مشکل مواجه شود اما با بیان کلی چنین چیزی وجود ندارد.

این محقق گفت: در این مقطع است که در دولت های اخیر با این پدیده مواجه شده ایم که مدل و برنامه خاصی برای مسائل اقتصادی ندارد، قیمت ها اجرا می شود، در چنین فضایی شاهد تناقض در تصمیم گیری ها هستیم. همچنین با عبارت همراه نشوید یا پیش نروید.

اقتصاد ایران افزود: برای این کار باید به سمت اقتصاد صادرات محور حرکت کنیم، در این راه کشور ما باید خود را در زنجیره تولید جهانی ارزش افزوده بشناسد، صنعت سنگ آهن باید صیقل داده شود و استخراج شده، به دنبال آن فولاد و ذوب در کارخانه های ذوب و ورق و در نهایت محصولات فلزی. در هر صنعتی این زنجیره تولید باید محصول نهایی باشد و محصولی تولید شود که به وسیله آن برای کشور ارزش ایجاد شود.

این محقق ادامه داد: در حال حاضر یکی از مهمترین مسائل اقتصاد کشور بحث است، تمرکز بر تولید کشور است، ما نمی توانیم تولید و کسب و کار را از مسیر خارج کنیم، امیدواریم. که اقتصاد کشور در مسیر درستی قرار خواهد گرفت.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم