اوریا غفوری: کاش می توانستم قهرمان استقلال باشم و به تیم ملی برگردمروز پنجشنبه روز استقلال با پرسپولیس دیدار حساسی داشت و برد در این بازی می تواند حکم قهرمانانه آبی ها را امضا کند.

اوریا غفوری کاپیتان استقلال در گفتگو با روزنامه همشهری به ویژه داربی درباره 140 مصاحبه جذاب در هفته و سال گذشته صحبت می کند که در ادامه می خوانید:

سال 1400 با همه فراز و نشیب هایش از نظر شخصی و فوتبالی برای خودش.

من همیشه دیدگاه مثبتی نسبت به دوستم داشته ام. آدام ممکن است بسیار موفق بوده باشد، اما ممکن است کمی تجربه کسب کرده باشد. به نظر من شکست ها می تواند تجربه های بهایی را به همراه داشته باشد. شاید سال ها نتوانستم رشد کنم و پیشرفت کنم. از نظر فوتبالی عنوانی را کسب نکردم، اما به خاطر زندگی و تداوم، تجربیات بسیار ارزشمند و خوبی کسب کردم.

در ابتدای سال 1400 فینالیست حذف شدند اما در فینال شکست خوردند.

اما متاسفانه نه. امسال هم مثل پارسال جام را از دست دادیم. گفتم فقط آزمایش های خوب. امسال اتفاقات عجیبی افتاد، اما من با دید مثبت به آن نگاه می کنم و درس های بزرگ امسال را به یاد می آورم.

اوایل سال 1400 با از دست دادن جام برای استقلال بد بود و در واقع یک سال دیگر بدون جام پشت سر گذشت اما اواسط سال با حفظ ریاست در لیگ جو بهتر شد، درست است؟

دقیقا. با توجه به این شرایط می توانم بگویم که شرایط برای من استثنایی بود.

آیا این امید هواداران استقلال در سال جدید قهرمان لیگ است؟

تیم امسال شرایط بسیار خوبی دارد. به معنای واقعی می توانم بگویم ما یک تیم هستیم و همه بازیکنان به دنبال موفقیت هستند. امیدواریم با آرامشی که داریم ادامه دهیم. با وجود اینکه به قهرمان شدن اعتقاد دارم، اما باید با هم متحد باشیم و آرامش خود را حفظ کنیم. زیرا تصادفی نیست و باید همان مسیری را طی کنیم که در نهایت به هدفی که می خواهیم می رسد.

فرهاد مجیدی هم گفت که دوست دارد.

دقیقا. انشاءالله این اتفاق افتاد. ما برای این مهم می جنگیم و تمام تلاش خود را می کنیم.

این نامه اکانت ویژه فرهاد مجیدی را در حساب شما مشخص می کند، درست است؟

بله حتما. آقا فرهاد راضی است. در خدمت مربیان و تیمم هم هستم.

نتایج تیم ملی هم در سال 1400 مناسب بود اما استقلال و استقامت از مسابقات آسیایی حذف شد، نظر شما در این مورد چیست؟

تیم ملی واقعا بی نظیر بود. یک نسل طلایی، یک تیم بسیار خوب و بهترین نتایج کسب شد. تبریک به بچه های تیم ملی و مردمی که اینقدر قدرتمند به جام جهانی صعود کردند. امیدواریم بهترین اتفاقات را در جام جهانی داشته باشیم. پتانسیل تیم ملی و در کل فوتبال فراتر از این حرف هاست. اگر تمرینات خوب و امکانات خوب داشته باشیم قطعا با پتانسیل فوتبالیست های ایرانی می توانیم به مرحله گروهی جام جهانی صعود کنیم و حذف می شویم، نسل فعلی وجود دارد، می توانیم 4 تیم نهایی را اضافه کنیم اما این نیاز است. در حال ساخت است و آموزش خوبی دارد.

اما متاسفانه تیم های استقلال و پرسپولیس از آسیا حذف شده اند، نظر شما در مورد این ارتباط چیست؟

بله، به زیرساخت ها اشاره کردم. این یک تصادف نیست. متاسفانه تیم های ما حرفه ای نیستند. اگر به تیم های برتر لیگ به صورت واقعی نگاه کنیم، به ندرت 2-3 تیم در لیگ داریم که مسیر حرفه ای را ادامه دهند. بقیه تیم ها آماتور هستند.

امسال تماشاگر نیست و معلوم نیست هواداران چه زمانی به سالن برگردند، نظر شما چیست؟

مدیریت این پرونده بسیار ساده بود. سینماها باز است، کنسرت ها روی هواست، عصاره ها باز است، اما ورزشگاه ها با هوا باز هستند و بازی ها روی هوا باز است، تماشاگران فوتبال هم باید به استادیوم بروند، اما همچنان شاهد هستیم که بعد از 2 سال نتوانسته مخاطب را آزاد کند و به نظر من می توان ریشه در مسائل دیگر داشت زیرا مدیریت این موضوع بسیار ساده تر از این کلمات است.

نزدیک به 30 درصد از هواداران می گویند که می توانند برای مربی به باشگاه بروند.

با این حال، اگر آمار کورونا خیلی کاهش یافته و به ظاهر قابل کنترل باشد، کمتر مورد توجه قرار می گیرد و اکثر مردم واکسینه شده اند و می توانند اقداماتی را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که اکثر هواداران به ورزشگاه بازگردند و از تیم برای بازگشت به فوتبال حمایت کنند. فکر می کنم فوتبال یک ورزش مرده بدون تماشاگر است و هیجان یک دهم است.

عید نوروز برای شما چه معنایی دارد؟

نوروز یک جشن باستانی است. جشن نوروز برای ما ایرانیان همیشه یک جشن خاص و ویژه و برای تمام خاطرات ما در دوران کودکی است. لذت های دور و بر و لذت های خاص از خود خواهد بود که هرگز فراموش نمی شود. من همیشه در شهر و در کشور خودم (کردستان) عید را دوست داشتم.

بهترین عیدی که تا به حال در ذهن شما بوده چیست؟

همه عیدی ها برای لذت بردن من است.

اگر اتفاق خاصی در یکی از عیدی ها برای شما افتاد در ذهن خود بگویید.

چیز خاصی در ذهن نیست.

آیا تا به حال معلمی داشته اید که به شما عیدی ندهد؟

چیزی یادم نیست از مربیان عید گرفتیم.

تا حالا عید بدی داشتی؟

من شخصاً خدا را شکر می کنم که هنوز موافقت نکردم.

آیا در طول سال نماز خاصی می خوانید و نماز امسالتان چیست؟

دقیقاً همینطور است. من برای خودم و برای کشورمان و همه مردم دعا می کنم. من همیشه اولین دوستی خواهم بود که سالم و سلامت باشم. کاش دنیای آزاد داشتیم خالی از همه جنگ ها و تصادفات ناخوشایند که ممکن است به جان انسان ها ضربه بزند و شیرین ترین لحظات زندگی را تلخ کند. متأسفانه امسال شاهد جنگ روسیه و اوکراین نیز بودیم. امیدواریم هر چه زودتر این جنگ ها به پایان برسد و انسان ها از فرصت استفاده کنند و این عمر کوتاه را به بهترین شکل ممکن زندگی کنند زیرا زندگی واقعاً کوتاه است.

پس دعای تحویل سال همین است که شما فرمودید؟

دقیقه بعد

عیدی میگیری؟

برای عید بزرگتر شدیم. معمولا کوچولوها عیدی می گیرند و ما باید عیدی بیشتری داشته باشیم (خنده)

آخرین باری که عید گرفتی یادت هست؟

ما همچنان هر ساله در کنار پدر، مادر و پدربزرگ و مادربزرگ هایمان عید می گیریم، اما اگر عیدی نگیریم، با عید لذت می بریم و حالمان را خوب می کند.

پس هنوز عیدی میگیری؟

بعدی عید است.

کسی عید میگیره؟

صد درصد.

مردم چند وقت یک بار عید می گیرند و چقدر است؟

به خاطر بچه ها، چون خودمان این دوران را گذرانده ایم، عیدی گرفتن همیشه شیرین تر از بزرگ ترها بوده است. با این حال، یک انتظار وجود دارد. در عیدها و جشن ها انتظار می رود که بزرگترها بچه ها را خوشحال کنند. این دقیقاً همان شیوه اداره کشور است که او در روسیه و افغانستان از آن استفاده کرده است.

دو تا بچه هم داری عیدی چی میدی؟

نمی دونم ولی الان باید ببینم و حس کنم هر چی دارم دوسته و از پسش برمیاد و احساس میکنم خوشحالم میکنه و به دردم میخوره حتما آماده میکنم.

جشن های عید فطر مثل چهارشنبه ها و یکشنبه ها هم اینجاست این مراسم ها را برای من به یاد دارید؟

آتش بازی در منطقه ما هم همینطور است. معمولاً چون مردم مظلومی هستند و گویی در ایران محروم هستند این کار را می کنند، اما ما همیشه عید را به خوبی جشن می گیریم مخصوصا چهارشنبه ها. ما کار درست را انجام می دهیم. در هنگام آتش‌سوزی، گروه‌ها به آهنگ‌های محلی گوش می‌دادند و به صورت گروهی می‌رقصیدند. هوا خیلی عجیب است. من واقعاً لذت می برم و اینها خاطراتی است که دارم و عید را به شما تبریک می گویم. این را هم بگویم که به مناسبت سوری و عید سعید فطر در روز چهارشنبه باید مراقب پیشرفت یکسان و پرتقال هایی باشیم که در واقع با تصادفات همخوانی ندارند. سایر نامزدها موافقت کرده اند. ما واقعا از کاری که انجام می دهیم لذت می بریم.

آیا روز سیزده بدر و روز خیر را به یاد دارید؟

سیزده بدر هم همینطور همه خانواده دور هم جمع شده اند و وقت هایی که نیکی می پاشیم شیرین است. یک روز از تمام مشکلات خلاص می شویم. ما همه دور هستیم، بازی می کنیم، صحبت می کنیم و می خندیم و البته مراقبه هم هستیم.

حتما از عید در تیم ملی یا خونه به خونه خیلی خوشحال بودی، برای من یادت هست؟

ما معمولا حداقل 3-4 روز در سربازی یا در تعطیلات بودیم. من خودم حدود 5-6 سال در تیم ملی بودم. عید نوروز معمولا فیفا است. وقت زیادی برای بودن در کنار خانواده نداشتیم. تعطیلات پر از پیچیدگی نه سرگرم کننده است و نه راحت. معمولا باید تمریناتمون رو ادامه بدیم ولی یکی از خاطراتی که میتونم تعریف کنم سیزدهم بدره 8-9 سال پیش رفتم تهران برای خدمت در تیم نفت مربی آقای گل محمدی بودم استراحت میکردیم روز 13 بدر اما در زمین چمن ورزشگاه نفت تهران بیش از نیمی از بچه ها را جمع کرده بودیم.

این مسائل معمولا در ایجاد همبستگی تاثیر دارد، درست است؟

دقیقاً همینطور است.

امسال عید خاصی داری؟

امسال یک دوست با دربی دارم که استقلال را عید می گیرد.

با کمک دربی می توانید یک عنوان عالی برای عنوان کسب کنید.

دقیقاً همینطور است. بازی مهمی در نظر گرفته شده است. رقیب اصلی ما برای پیروزی پرسپولیس است. این ما را به قهرمانی در این بازی نزدیک می کند.

با علیرضا جهانبخش صحبت کردم و گفتم دوستی دارد که تازه فوت کرده، زنده است و عیدی گرفته است. کسی که دوست داشت عید امسال رفت؟

جالب است بدانید که باید بگویم پدرم چند سال پیش به طور تصادفی از دنیا رفت. من خیلی به او علاقه داشتم، بنابراین به او علاقه زیادی داشتم. من فرصت بازی فوتبال را از دست می دهم زیرا می بینم واقعاً فضای خالی است.

برای عید لباس نو میپوشی؟

من واقعا دوست ندارم از بچگی پدر و مادرم سعی می کردند برای من لباس عید بخرند اما الان علاقه خاصی به پوشیدن لباس نو برای عید ندارم.

بزرگترین آرزوی شما برای سال جدید چیست؟

بزرگترین آرزو همان صلح و آزادی برای همه جهانیان است.

بزرگترین هدف در سال جدید چیست؟

بزرگ ترین قسمت زندگی این است که ما به فوتبال گره خورده ایم، یعنی زندگی ما به فوتبال متصل است و جدایی وجود ندارد. به نظر من همین قهرمانی در لیگ با بزرگترین استقلال بزرگترین هدفی است که با تمام وجود به دنبالش هستم.

سال تحویل کجاست؟

انشالله خانه پدری.

بسته در طول سال کجا تحویل داده شد؟

بسته دقیق را به خاطر ندارم. معمولاً هر عید سعی می کنم پدرسالار هستم. البته نمی توانم چند بار به تیم ملی غذا بدهم.

به نظر شما بهترین اتفاق در سال جدید برای اوریا غفوری چیست؟

استقلال قهرمانانه از همه مهمتر است. چون به نظر من تیم ما و هواداران ما شایسته قهرمان شدن هستند. به راحتی می توانم بگویم در این چند سال خون خوردیم اما قطعا یکی از طرفداران هستیم. چون همیشه به دنبال تیم خوب بودیم اما با بی ثباتی در حاشیه همه نقش هایمان از دست رفت. اینو از خدا میخوام من هم به دنبال تیم ملی هستم چون این را در خودم می بینم و هنوز هم می توانم به تیم ملی کمک کنم و برای تیم ملی بازی کنم، بنابراین به دنبال راهی برای رسیدن به آن هستم.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم