افزایش قدرت خرید مواد غذایی با افزایش «قیمت برابر»


در رفتن احسان سلطانی، پژوهشگر اقتصادی قدرت خرید کالاهای غیرخوراکی 2 درصد در سال، 2 درصد در سال و 2 درصد در سال کاهش یافته است. در آستانه عید سعید قربان، نیم سال است که قدرت خرید مواد غذایی به بیش از 2 درصد جمعیت (بدون حقوق ویژه) رسیده است.

نرخ تورم سالانه مواد غذایی در سال قبل “حدود 3 درصد” بود که در نتیجه شوکی ایجاد شد که قیمت مواد غذایی طی نیم سال 2 تا 3 درصد افزایش یافت. موج دوم افزایش قیمت مواد غذایی با شوک نیمه دوم آغاز شد، قیمت مواد غذایی از نیم سال قبل آغاز شد و بر این اساس قیمت اقلام خوراکی در نیمه دوم سال 2 درصد افزایش یافت. نقش غذا در تورم از «یک درصد در سال» به «یک درصد در سال» رسیده است، یعنی غذا به تنهایی نرخ تورم سه درصدی را ایجاد کرده است.

ذخایر مواد غذایی در نیمه اول سال کمتر از 2 درصد و در نیمه دوم سال 1 درصد افزایش یافت. مهمترین عامل موثر بر تورم در سال جاری مواد غذایی است. در بهمن ماه، ذخایر مواد غذایی 2 درصد، خدمات 2 درصد و سایر کالاها 3 درصد از افزایش قیمت کالاها و خدمات (تورم) را به خود اختصاص داده اند.

افزایش قدرت خرید مواد غذایی با افزایش «قیمت برابر»

با وجود افزایش حداقل 3 درصدی، قدرت خرید نیروی دریایی سالانه 5 درصد افزایش نمی یابد و حدود نیم تا 3 سال در این سطح باقی می ماند. دلایل اصلی عبارتند از:

(2) افزایش قیمت جهانی مواد غذایی و محصولات کشاورزی
(2) حذف ترجیحی
(2) نرخ تورم بالاتر در سال در صورت عدم اصلاح نرخ ارز
(1) افزایش هزینه های عرضه، تولید و توزیع اقلام غذایی در سال.
(3) قیمت مواد اولیه مورد استفاده در بسته بندی را افزایش دهید

قیمت مواد پتروشیمی مورد استفاده در تولید پتروشیمی های داخلی برای تولید انواع محصولات از جمله بطری آب معدنی و مایعات در حال حاضر سالانه بیش از 2 درصد افزایش می یابد.

در عین حال افزایش قیمت محصولات فولادی و شیمیایی بر افزایش قیمت حلزون، نوشابه و ماهی تاثیر مستقیمی بر روی زیستگاه دارد. با توجه به پیش بینی افزایش قیمت نفت تا پایان سال، قیمت مواد اولیه پلاستیک، مواد شیمیایی و فلزات به ۱۲ بیش از ۱۲۱ در سال خواهد رسید.

بر اساس اطلاعات بانک جهانی، قیمت کالاهای غیر انرژی در ماه فوریه (اول فوریه) نسبت به سه سال قبل 3 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است و ارزش دلار 1.2 درصد افزایش یافته است. گرد

افزایش همزمان قیمت دلار و قیمت جهانی کالاها و سایر استثنائات ترجیحی که منجر به افزایش ظرفیت مواد غذایی (به ریال) بیش از 3 برابر، قیمت روغن‌ها و دانه‌های خوراکی 3 برابر، پنبه و سویا 3 برابر، حبوبات بیشتر شده است. و خوشبختانه بیش از 2 برابر در سال 3 نسبت به سال 3 حتی در زمینه حقوق و دستمزد، کار نیروی دریایی حداکثر 0.2 برابر بیشتر خواهد شد. این افزایش قیمت بدون در نظر گرفتن اثرات افزایش قیمت کالاها و مواد غذایی نتیجه جنگ در اوکراین است.

افزایش 2 درصدی قیمت مواد غذایی (بدون احتساب افزایش قیمت مواد مخدر از جنگ اوکراین) و 1.2 درصدی معادل قیمت دلار، حذف قیمت ترجیحی مواد غذایی 3 درصد در سال نسبت به 3 بر این اساس افزایش خواهد یافت و در حالت خوش بینانه (با افزایش قیمت جهانی مواد اولیه و مواد غذایی در مارس 2018) این نسبت سال به سال تغییر نخواهد کرد.

در نسبت سال به سال حداقل 1.2 برابر دستمزد و کالا افزایش داشته است که نصف سفر مردم است. شایان ذکر است که افزایش قیمت مواد غذایی، موتور محرکه تورم بالاتر، سال به سال ادامه دارد.

افزایش قدرت خرید مواد غذایی با افزایش «قیمت برابر»

این فشار از آنجا تشدید شده است که خانوارها قبلاً توانسته اند لوازم خانگی خود از جمله پوشاک و لوازم جانبی را تهیه کنند و قبلاً یاد گرفته اند که قیمت های خود را تا 2 درصد در مواد غذایی، اجاره و … افزایش دهند. محل عقب نشینی، مانور و دفاع بوده و به طور کامل آسیب دیده اند.

چهار سال متوالی برای اولین بار در تاریخ ایران هر سال هزاران خانوار تحت تاثیر این واردات قرار می گیرند. پنج سال قدرت خرید مستمر مردم منجر به رکود شدید، تورم، فقیر شدن مردم و کوچک شدن طبقه متوسط ​​و متعاقب آن شرایط ضعیف و ناپایدار اقتصادی شد، عید ظاهر شد.

با این حال، با توجه به اینکه قیمت نفت ار 1 و بالاتر، قیمت کالاهای اساسی و مواد غذایی (با قیمت شاهدانه) ممکن است بیش از 1 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یابد، زیرا قیمت یک وسیله نقلیه موتوری افزایش می یابد. برخاستن. A بنابراین اصلاح و واقعی شدن نرخ ارز (با توجه به کاهش واقعی دلار به ویژه برای کالاهای اساسی) از شوک جدید تورم در سال آینده و فشار مداوم تورم به مدت 5 سال بر مردم جلوگیری می کند.

بحران اقتصادی ایران ریشه در تعمیق بحران اقتصادی بین دستمزدهای ریشه دار و واقعیت های بخش املاک و مستغلات دارد. در مورد نسبت سال به سال دل 1 درصد (با فرض قیمت ثابت)، قیمت خانه بیش از 2 درصد است (و متعاقباً بهای تمام شده خانه و محل کسب و با فرض قیمت ثابت)، قیمت مواد اولیه و مواد غذایی 5 درصد افزایش می یابد (با فرض ثبات قیمت ها و بدون توجه به شوک های جنگ قیمت در اوکراین). تخمین زده می شود که کل نیروی کار کمتر از 5 درصد باشد. تداوم این تنش ها بخشی از تشدید بحران ساختاری اقتصادی ایران بود.

افزایش قدرت خرید مواد غذایی با افزایش «قیمت برابر»


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم